| Copila2016 a întrebat:

Eu am o pisica maidaneza luată de pe câmpul cu gunoaie din frumușani. O am de când era pisoi ( din Iulie ) și nu am nicio boală de la ea deși n-am vaccinato decât i-am făcut baie des. Pot să iau o boală de la ea dacă nu o vaccinez? ( e motan ). Dau funda iepurașului de paște happy.

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Motanului tau nu are nevoie de vaccin, decat in caz ca este bolnav! Asa o am si eu o pisica si un motan si le dau zilnic un castronel cu lapte cu paine!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Un vaccin nu este chiar atat de scump, si il faci odata pe an. Animalutele astea nu sunt doar sa le admiram ce dragalase sunt, necesita si ele o ingrijire. Poate nu iei tu nimic, insa se poate imbolnavi ea.

| Aslam a răspuns:

Eu am luat un pisoi dintr-o pubela de gunoi. Doar ca era foarte bolnav si exista riscul sa moara, de aceea l-am vaccinat. Ai spus ca ii faci baie des, deci eu nu cred ca poti sa iei vreo boala...
dar la vara ar trebui sa il vaccienzi, pentru ca va veni sezonul purecilor, capuselor, etc... si oricat l-ai spala tot nu poate fi protejat impotriva parazitilor. Vorbesc din propria experienta. rolling on the floor

| Rocsid a răspuns:

Da..toxoplasma,rabie,bruceloza s-a.m.d.
sunt boli foarte grave dar mai bine il vaccinezi
..iti recomand sa ii faci si ceva teste pentru FeLv, Fiv care sunt niste boli grave pentru motanel( leucemie felina)
Testele costa in jur de 50 de lei amandoua.
Sa te bucuri de motanel!

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Posibil sa dezvolte anumiti microbi. Eu zic sa te duci sa o vaccinezi. Traiesti cu un risc asa. mai bine sa fii sigura.

| Duduman1996 a răspuns:

Nu.dar s-ar putea sa ia purici, capuse, si mai multi paraziti de pe-afara. Cel mai bine poti sa il vaccinezi...Dar acum e iarna, inca mai poti trece cu vederea acest fapt.