| DemonicaMrx a întrebat:

Eu am un catel yorkshire terrier si nu stiu de unde sa ii iau hainute si accesorii.Ma puteti, va rog ajuta?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Cățel yorkshire terrier cred că este un câine mai micuț.

Infatisare:
Cateii de rasa Yorkshire Terrier au trupul bine proportionat, acoperit de o blana matasoasa cu fire de par lung, de culoare neagra cu pete roscate. Cand sunt pui firele de par gri sunt de culoare neagra. Blana superba si lunga a acestei rase , ce este deosebit de apreciata la spectacolele canine, pentru a i se mentine aspectul in conditii optime este necesara multa munca. Majoritatea exemplarelor ce sunt pastrate ca si animale de casa, trec prin viata cu blana tunsa scurt, o varianta mai buna decat o manta lunga neingrijita, incalcita, ce jeneaza animalul. Cel mai cunoscut caracter de rasa este mantaua lunga, superba, fina si matasoasa la atingere, ce necesita ingrijire atenta.
Cainii din rasa Yorkshire Terrier au trupul compact, pe care il poarta sprinteni si siguri pe ei. Personalitate: Cateii de rasa Yorkshire Terrier sunt plini de viata, inteligenti, uneori prea curajosi, nu tin cont de talia lor miniaturala cand relationeaza cu restul lumii. Firi independente, sunt recunoscuti si pentru faptul ca nu iau in consideratie limitele pe care le impune statura lor si ataca uneori caini de talie mare. Pot fi agresivi cu caini straini si cu animale mici, cu alte cuvinte poseda mostenire veritabila de Terrier. Sunt deosebit de iubitori, devotati si se ataseaza mult de familie si camin, in timp ce sunt suspiciosi cu strainii. Cainele din rasa Yorkshire Terrier este vigilent, deosebit de alert si latra ori de cate ori simte pericolul. Desi adora sa latre, pot fi invatati sa nu o faca inutil. Sunt incantati sa isi fugareasca propria umbra si sa stea intinsi la soare. Daca copii nu il trateaza ca pe o jucarie si nu ii invadeaza teritoriul, cainele Yorkshire Terrier nu le va cauza nici o problema, le va fi partener de joaca si prieten devotat. Cu alti caini se dovedesc a fi usor aroganti si deosebit de curajosi tinand cont de talia lor miniaturala, dar pot trai in armonie cu pisici si alte animale de casa. Cand vine vorba de dresaj, cainele rasa Yorkshire Terrier este un elev ce invata destul de repede, cu conditia sa fiti consecvent in abordare si sa va asigurati ca lectiile sunt bazate pe metode pozitive de educatie, ca exercitiile sunt variate si atractive. Deosebit de inteligenti, pot fi destul de dificil de dresat din cauza firii lor independente. Nu suporta sa fie ignorati, asa ca laudele zgomotoase atunci cand invata un truc nou se dovedesc a fi deosebit de eficiente.
Cainii de rasa Yorkshire Terrier sunt deosebit de populari deoarece poseda toate calitatile unor caini de talie mare, intr-o forma miniaturala, ei isi focuseaza toata energia pe stapan, dupa care sunt literalmente topiti. Exemplarele tipice adora sa se joace la nesfarsit si au o energie inepuizabila cand vine vorba de aventura si noi descoperiri. In zilele noastre, unii percep acest animal ca pe un accesoriu la moda, pe care il trateaza cu delicatete si il rasfata excesiv, tinandu-l toata ziua in poala, fara sa ii ofere dreptul la independenta. De modul in care stapanul isi priveste cainele depinde felul in care va ajunge la maturitate acel patruped, cei care sunt alintati in exces vor ajunge deosebit de posesivi cu mancarea si jucariile lor. In calitate de stapani, trebuie sa tineti cont ca sunt adevarati Terrieri, ca vor fi tentati sa vaneze si sa ucida rozatoare. De aceea nu trebuie lasati nesupravegheati in preajma animalelor de casa mici cum ar fi porcusori de Guineea, hamsteri sau iepuri. Sănătate si ingrijire: Cateii rasa Yorkshire Terrier necesita un program zilnic de ingrijire cu peria si pieptenele. Daca nu aveti timp la dispozitie sau inclinatie spre acest lucru puteti alege varianta tunderii scurte a mantalei, dupa modelul utilizat la cateii Schnauzer. Aceste patrupede nu naparlesc, fiind optiunea perfecta pentru cei cu alergii ce isi doresc un catel, rasa fiind numita uneori hipoalergenica.Parul de pe frunte este in mod normal legat cu o panglica prinsa intr-o fundita spre a nu ii jena vederea. Trebuie sa acordati atentie deosebita igienei urechilor si sa indepartati parul in exces din canalul auricular. Cainii de rasa Yorkshire Terrier sunt longevivi si cu o stare buna de sanatate, rareori unele exemplare pot prezenta luxatie patelara( patela isi modifica pozitia normala, cazurile blande nu necesita nici un tratament, cele severe impun interventie chirurgicala), alopecie si cataracta(afectiune valabila pentru cei mai in varsta). Indatoririle stapanului de catei rasa Yorkshire Terrier: Aceste patrupede isi adapteaza nevoile lor de exercitii fizice in functie de cat de activa este familia lor si se vor adapta de minune si intr-un apartament mai putin spatios. Adora sa se plimbe impreuna cu stapanul, dar nu suporta lesa si trebuie invatati cum sa se comporte in societate. Ochii si urechile cateilor din rasa Yorkshire Terrier trebuie curatate zilnic, iar igienei dentare trebuie acordata o atentie deosebita. Caracteristicile cateilor rasa Yorkshire Terrier: Cap: mic, cu nas negru si pigmentatie de culoare inchisa in jurul ochilor. Blana de pe capul cainelui este de obicei lunga si prinsa cu o funda, ori parul este impartit de o carare pe mijloc sau este tuns.
Ochi: de marime medie, negri, rotunzi.
Urechi: mici, forma literei v.
Piept: acoperit de blana de culoare roscata.
Coada: se practica codotomia.
Muscatura: in foarfeca. Greutate la maturitate: 2-3 kg.
Durata de viata: 14-16 ani. Culoare: negru albastrui cu pete roscate. //

Caini Rasa Yorkshire Terrier

Infatisare
Constitutia: corp micut, insa patratos, solid, vanjos
Blana: lunga si matasoasa
Culoare: culoarea otelului, cu nuante de auriu
Coada: uneori se taie, dar nu este obligatoriu
Capul: micut si dragut
Urechile: ciulite, in forma de v
Ochii: migdalati, inchisi la culoare
Origine: rasa Yorkshire a fost creata in perioada victoriana din terrieri Maltese, Manchester si Skye, precum si din alte rase, pentru a vana sobolani

Purtarea
Temperamentul: excelent, sunt foarte adaptabili - pot trai la fel de bine intr-un apartament sau la o ferma
Training: sunt usor de dresat, intrucat sunt caini inteligenti, dar s-ar putea sa fie nevoie de un specialist
Compania: sunt foarte buni cu copiii blanzi si cu batranii, au nevoie de companie in permanenta
Paza: da, sunt foarte protectivi
Galagios: pot fi, insa asta depinde de stapan
Abilitati speciale: foarte inteligenti si prind totul repede
Atentie la: se comporta bine cu alte animale, insa daca sunt lasati mult timp singuri, ar putea distruge obiecte, din singuratate

Ingrijirea
Nevoia de exercitii: sunt la fel de fericiti si daca se plimba 20 de minute pe zi, si daca merg kilometri intregi
Igrijirea blanii: trebuie periati zilnic si imbaiati o data pe saptamana; parul de pe cap trebuie prins intr-o coada palmier, pentru a evita sa le intre in ochi si sa le provoace iritatii; dintii ar trebui periati si ei regulat
Hrana: se recomanda mancarea uscata, pentru a pastra dintii sanatosi
Nevoi speciale: -

Sanatatea
Probleme mostenite: luxatii patelare, probleme ale sirei spinarii, ale ochilor, apa la creier, pietre la rinichi
De retinut: probleme ale dintilor, daca acestia nu sunt ingrijiti, cataracta

Statistici
Grupa: Toy
Marime: mica
Greutate: 1,3-3 kg
Inaltime: 15-18 cm
Speranta de viata: 14-17 ani

Scurt istoric Caini Rasa Yorkshire Terrier

Ne pare rau, dar deocamdata nu detinem alte date referitoare la aceasta rasa. Puteti sa ne ajutati chiar voi sa completam baza de date. Daca detineti date suplimentare legate de aceasta rasa, trimiteti-ne un email pe adresa office@petz.ro si noi vom actualiza informatiile in cel mai scurt timp.
Informatiile legate de orice alta rasa care nu apare in aceasta sectiune, precum si eventualele greseli pe care le gasiti in descrierea unei rase le puteti trimite deasemenea la adresa de mai sus. Va multumim!
Caini Rasa Yorkshire Terrier

Ți-am copiat ceva despre acești căței, dar tu trebuie să cauți și să citești mai mult. Cauți cu Google .ro : Cățel yorkshire terrier sau Google.com sau cu Alta Vista , sau cu Yahoo : dog ( Cățel ) yorkshire terrier. Are nevoie iarna sau când este frig de hăinuțe! Vorbești cu un croitor și îi faceți hăinuțe, că este un cățel mic. Nu este mare deșteptăciune să îi facă niște hăinuțe. Le face inițial dintr-un material foarte ieftin stil cearceaf, vedeți cum îi vin și apoi din ceva mai scump. Să nu te apuci să îi faci haine vara că el are blana lui și va fi supărat cu îi este prea cald!

| MMihai a răspuns:

În București și în alte orașe mai mari sunt și magazine cu hăinuțe și accesorii pentru câini. Acum depinde dacă ieși mai ieftin cu hăinuțe cumpărate sau făcute special pentru cățelul tău!

| Nuosamighicestiusernameulproasto a răspuns:

Pe dorobanti este magazinul doggie style www.doggiestyle.ro sau in mall baneasa, baby's boutique...mai este si lala land sau maxipet. Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, si eu am un Yorkshire Terrier de 7 saptamani :X
Ia-i de pe www.cateicufite.ro sunt foarte de calitati si ti le aduce la domiciliu.
Sper ca te-am ajutat :*

| iliii03 a răspuns:

[daca stai in Bucuresti]. Este un magazin in AFI Palace Cotroceni unde au tot felul de accesorii pentru toate animalele. Magazinul este pe langa patinoar. Fundita?big grin

| kiruka a răspuns:

Hei! Ii poti lua hainute de la Jumbo :*