Întrebare recomandată | xSega a întrebat:

Exista șerpi veninoși in România?

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Vipera

| minrest a răspuns:

Exista vipere. Chiar anul trecut a murit muscat de vipera fiul lui Razvan Teodorescu, primul caz letal documentat in Romania.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ vipera de faneata

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da. Mai multe specii de vipere. Cea mai veninoasa este vipera cu corn cea mai raspandita vipera berus.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Viper%C4%83

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andreia67):

Si vipera de faeata o puteai trece; este f.f.foarte periculoasa si chiar mortala muscatura acestei specii

| Victor453 a răspuns:

Da, dar care sunt acestea deamu ti s-a spus

| Andersen2k18 a răspuns:

Da viperele, de obicei ele traiesc in muntii sau in pesteri.

| udrescuf a răspuns:

Da dar nu foarte multe.

| Lenaaaaaaaaa a răspuns:

Exista! pe mine intr-o zi era sa ma muște o vipera!

| Vladus4k a răspuns:

Viperă cu corn este răspândită în Dobrogea, Banat, vestul Carpaţilor Meridionali şi câteva zone din Munţii Apuseni.

Viperă cu cruce trăieşte în zonele colinare şi montane ale ţării (cu excepţia Dobrogei)

Viperă de stepă există în Moldova şi în câteva zone izolate din Dobrogea.