| Drc_Onutza_1994 a întrebat:

FRATELE MEU deține un Metis Amstaff. Sunt nelamurita legat de plimbari. Nu sunt majora, am 15 ani. Vreau sa ies alaturi de ea in parc cu lesa si botnita. Exista vreun ghinon sa primesc amenda? Este foarte cuminte, nu e obrazinca. Adesea cand se intalneste cu ceilalti caini din cartier, e atat de entuziasmata de ma trage cu lesa.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Stiu ca amenda maxima daca il plimbi fara botnita si nu esti in legalitate cu actele, era de 2500 lei in 2016, daca nu ai documentele la tine ( sa verifice catelul) este de 800 lei, 1000 lei daca nu cureti fecalele.Eu stiu ca legea impune ca proprietarul sa aiba 18 ani, alt fel poate raspunde penal daca nu respecta legea cainilor agresivi.Eu te sfatiesc sa ai mare grija, daca ai "norocul" sa dai peste un politati "cumsecade" iti iei amenda maxima.

Răspuns Apreciat de Editori
| GabyT10 a răspuns:

Cainii din grupa 1 si 2 de agresivitate au voie sa iasa la plimbare doar cu stapanul/titularul. Legea spune ca stapanul trebuie sa aiba 18 ani, deci cainele nu-i pe numele tau si vei lua amenda daca o vei plimba, chiar daca are botnita sad.Si eu am caine din grupa 2 de agresivitate, cunosc bine legea, ai mare grija.Sa-ti traiasca blanoasa happy.

| Drc_Onutza_1994 explică (pentru GabyT10):

Mulțumesc la fel! Stii cat este amenda? Am "norocul" ca pot sa platesc la jumate ca sunt minora. Din cate stiu pana la 16 ani.

| Drc_Onutza_1994 explică (pentru GabyT10):

Mulțumesc la fel! Stii cat este amenda? Am "norocul" ca pot sa platesc la jumate ca sunt minora. Din cate stiu pana la 16 ani. E trecut in carnet numele lui. Nu pricep ce legatura are daca nu este el...

| GabyT10 a răspuns:

Stiu ca amenda maxima daca il plimbi fara botnita si nu esti in legalitate cu actele, era de 2500 lei in 2016, daca nu ai documentele la tine ( sa verifice catelul) este de 800 lei, 1000 lei daca nu cureti fecalele.Eu stiu ca legea impune ca proprietarul sa aiba 18 ani, alt fel poate raspunde penal daca nu respecta legea cainilor agresivi.Eu te sfatiesc sa ai mare grija, daca ai "norocul" sa dai peste un politati "cumsecade" iti iei amenda maxima.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi amendata, deoarece n-ai 18 ani.