| anonim_4396 a întrebat:

[funda] Hello!

Vreau si eu un pui de Beaglehappy
Imi doresc sa aflu mai multe despre aceasta rasa, despre comportamentul lor, despre mediul in care traiesc, daca au probleme cu agresivitatea sau daca latra prea mult.

Stiu ca o sa-mi spuneti sa caut pe google, dar inainte sa-mi sariti in cap vreau sa va spun ca nu am gasit niciun raspuns care sa ma multumeasca...
Unii spui ca sunt ok, ca pot sta si in apartament si ca-s f cuminti, iar altii spun ca sunt agresivi, ca latra mult, ca au nevoie de spatiu si ca sunt zgomotosi.

Sincer, iubesc rasa asta, mi se par foarte simpatici si mi-ar placea sa adopt unul, dar inainte vreau sa fiu 100% sigura ca stiu totul despre rasa asta, ca mai tarziu sa nu-mi para rau happy

Daca e cineva dispus sa ma ajute cu sfaturi si informatii, cineva care are un catel de rasa Beagle, il rog sa imi lase un mesaj cu Id-ul de messenger, sau chiar aici.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Beagle

Beagle sunt câini simpatici, calmi, afectuoşi, foarte sociabili, curajoşi şi inteligenţi. Sunt o rasă determinată şi atentă, care necesită răbdare, supraveghere şi dresaj. Fiind câini de haită nu le place să fie lăsaţi singuri. Dacă intentionaţi să îi lăsaţi singuri perioade mari din zi, mai bine orientaţi-vă spre altă rasă sau luaţi-le un companion, un alt câine, tot Beagle sau altă rasă. Au tendinţa de a urmări mirosurile care li se par interesante şi de aceea nu este bine să fie lăsaţi liberi fără posibilitatea de a-i controla.
Se simt bine şi în apartamente, dar necesită multă mişcare zilnică, pentru ca apartamentul nu este mediul lor. Sunt foarte activi, energici şi cu o mare rezistenţă. Beagle au nevoie de mult exerciţiu, dar o curte de mărime mică spre medie le este suficientă. O plimbare zilnică le face mult bine. Blana lor scurtă nu lasă foarte mult păr, dar nici puţin, şi trebuie periaţi regulat pentru a preveni alergiile la oameni (în apartament cantitatea de păr lăsată devine repede vizibilă). Fiind genetic predispuşi spre o activitate intensă, în apartament au tendinţa de a se îngrăşa, asa că este bine să-i hrăniţi cu moderaţie şi să le asiguraţi o activitate suficientă.
Beagle sunt câini inteligenţi şi hotărâti, ceea ce face ca dresajul de mic să fie o necesitate. Altfel, pot fi foarte încăpăţânaţi şi dominatori. Nu reactionează bine la pedepse fizice, astfel încat se recomandă dresajul pe bază de recompense şi stimulente. Datorită reflexelor de câine de vânătoare, un minim de comenzi este obligatoriu a fi ştiute: Stai, Nu, Adu, Vino, Şezi. Câinele trebuie obişnuit să nu mănânce de pe jos şi să se abţină de la a cerceta tot ce i se pare interesant. Beagle au reputaţia de a-şi băga nasul şi a gusta orice, ceea ce le aduce o mulţime de necazuri. Anecdotic, se spune despre ei ca nu au sânge pentru ca în acelaşi timp să le funcţioneze nasul şi urechile, aşa ca dacă au prins un miros, devin surzi (la comenzile stăpânilor)
http://www.youtube.com/watch?v=OzQW6WobZzo&feature=fvsr

Ieri a fost Ziua internationala a animalelor fara stapan (sunt voluntar la o asociatie si impreuna cu asociatia am organizat un targ intr-un parc)
Am dat peste o fata care plimba un pui de beagle extrem de frumos si dragalas, a spus ca este destul de incapatanat :)).
Daca mai ai intrebari sau doresti sa vorbim mai mult lasa-mi id-ul tau prin mesaj sau raspuns.
Succes!

2 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Niste nume pentru rasa beagle:Kayla, Zoe, Tasha, Ally, Cleo, Dakota,
Fontana, Georgia, Keisha, Pandora, Liberta, Shelby
Oscar, Bobi, Otto, Oliver, Baloo, Dingo, Ranger, Scampy (cu sensul de Strengar), Houdini, Rocko, Tofu
Temperament: Beagle sunt câini simpatici, calmi, afectuoşi, foarte sociabili, curajoşi şi inteligenţi. Sunt o rasă determinată şi atentă, care necesită răbdare, supraveghere şi dresaj. Fiind câini de haită nu le place să fie lăsaţi singuri.

Constitutia:

mica, rotunda, compacta

Blana:

scurta si aplatizata

Culoare:

tricolora cu variatii

Coada:

scurta, viguroasa, tinuta in sus

Capul:

rotund, cu maxilar ingust

Urechile:

lungi, cu varfurile rotunjite

Ochii:

caprui inchis sau deschis

Origine:

rasa obtinuta din foxhound; fiind cei mai mici caini din rasa hound, denumirea "beagle" vine dintr-un cuvant frantuzesc, ce inseamna "mic"; sunt folositi in continuare ca si caini de vanatoare, desi in cele mai multe cazuri sunt doar animale de casa

animale de casa

Purtarea

Temperamentul:

vesel

Training:

nu sunt foarte usor de dresat, au reputatia ca sunt foarte murdari

Compania:

este iubitor, insa trebuie sa i se impuna bariere de comportament; poate hoinari in urmarirea unui miros; este recomandat un dresaj care sa-l obisnuiasca sa stea pe langa casa

Paza:

poate fi

Galagios:

poate fi, daca este lasat singur acasa; acest obicei poate fi eliminat cu dresajul

Abilitati speciale:

se bazeaza pe miros, foarte fin

Atentie la:

se comporta bine cu alti caini, insa va urmari tot ce misca

Ingrijirea

Nevoia de exercitii:

cat de multe posibile

Igrijirea blanii:

de doua ori pe saptamana cu o perie de mana si de mai multe ori atunci cand naparlesc; urechile trebuie curatate in mod regulat deoarece cainii cu urechi cazute sunt predispusi spre infectii ale acestora

Hrana:

dieta echilibrata

Nevoi speciale:

-

Sanatatea

Probleme mostenite:

probleme ale ochilor - cataracta, glaucom, PRA, disfunctionalitati ale rinichilor, ale sangelui sau ale plamanilor

De retinut:

dureri reumatice, specifice tuturor cainilor

Statistici

Grupa:

Hound

Marime:

medie

Greutate:

8-9 kg masculii si 5-6 kg femelele

Inaltime:

33-38 cm masculii si 30-35 cm femelele

Speranta de viata:

12 ani
funda plizzzzz la raspun castigator

| Colourss a răspuns:

Rasa Beagle face parte din rasele de caini de vanatoare. Practic, ogarii din acesta rasa sunt cei mai mici ogari intalniti pana in momentul de fata. Normal, o data cu trecerea timpului, au devenit si ei caini de casa, spre deliciul familiilor, care se bucura extraordinar de afectiunea lor.

HRANA

Beagle-ul nu este un caine cu foarte mari pretentii, dar asta nu inseamna ca poate fi multumit cu mancare de proasta calitate. Poate fi hranit atat cu mancare uscata, cat si cu conserve sau preparate mai speciale. Beagle-ul trebuie, in general, sa manance o data, maximum doua ori pe zi, asta mai ales datorita faptului ca are o clara tendinta catre ingrasare. Tocmai de aceea, cantitatea de mancare, ca si continutul nutritiv al acesteia, trebuie atent supravegheate.

COSTURI SI DURATA DE VIATA

Un Beagle nu este un caine foarte scump, comparativ cu altii. In ceea ce priveste intretinerea, se poate spune ca sunt ieftini, pastrarea si ingrijirea lor neimplicand aproape nici un fel de fonduri. Tendinta de viata a unui Beagle se intinde intre 12-15 ani, iar la nastere, o femela de Beagle poate aduce pe lume intre doi si 14 catei, dar media este de sapte.

DESCRIERE

Beagle-ii sunt extrem de jucausi si foarte inteligenti, putand fi considerati niste caini extrem de calitativi din aceste puncte de vedere. Sunt caini compacti si atletici, se misca foarte bine si au un echilibru perfect pe picioare. Blana lor este scurta, dar foarte deasa, ceea ce ii ajuta sa treaca fara probleme de lunile geroase ale iernii. Beagle-ii masoara intre 33-40 cm inaltime, si cantaresc, de regula, intre 8 si 14 cm, desi, amintindu-ne ca au tendinta de a se ingrasa, pot depasi usor greutatea descrisa, daca mancarea nu le este atent controlata si dozata.

BOLI

Fiind un caine extrem de robust, un Beagle nu are tendinte mari de imbolnavire. Cu toate acestea, exista momente in care el poate avea unele probleme cu ochii, mai ales in ceea ce priveste cataracta, boala ce devina ereditara. In unele cazuri, dar extrem de rare, un Beagle poate dezvolta unele mici probleme la coloana vertebrala, dar departe de a reprezenta o problema. Dispozitia lor catre boala este redusa, dar asta nu trebuie sa va faca decat sa fiti atenti pentru ca eventualele posibilitati de imbolnavire sa fie reduse. DRESAJUL

Dresarea unui Beagle trebuie sa inceapa foarte devreme si sa fie ferma. Altfel, catelusul va scapa din mana, terorizand stapanii cu poznele sale si facand tot deranjul posibil prin casa. Un Beagle este foarte fericit sa isi multumeasca stapanul, dar trebuie sa ii aratati cu exactitate ce trebuie sa faca si sa fiti foarte ferm in ceea ce faceti. In plus, lipsa de antrenament il va transforma intr-o sirena indisciplinata, care va latra enervant ori de cate ori nu va veti dori acest lucru.

EXERCITII

Beagle-ul este unul dintre cainii care are nevoie de multa miscare. Din cauza puternicului lor instinct de vanatoare, ei nu trebuie lasati din mana pana ce nu invata foarte bine sa se intoarca la comanda. Nu va dura putin sa ii invatati acest lucru, dar efortul merita, pentru ca altfel va puteti trezi alergand dupa el. De asemenea, in cazul in care stati la curte, gardurile trebuie sa fie suficient de inalte pentru a nu le sari, tinand cont de faptul ca este un caine extrem de atletic, care isi va cauta caile necesare pentru a iesi din curtea in care este inchis.

CARACTER SI TEMPERAMENT

Beagle-ii sunt caini buni, foarte afectuosi si care isi vor crea locul lor special in familie, loc si rol pe care le vor lua in serios. Sunt mari iubitori ai copiilor, dar trebuie sa fie obisnuiti cu pisicile de timpuriu, daca aveti si asa ceva, pentru ca altfel nu vor face altceva decat sa le vaneze. Cainele va merge mai tot timpul cu capul in jos, adulmecand totul, ca un adevarat caine de vanatoare. Asa isi va determina si teritoriul, pe care il va verifica din cand in cand pentru a vedea care sunt schimbarile survenite in interiorul lui. In acest sens, un Beagle este un caine de paza perfect, desi, o data ce infractorul a patruns in casa, el prefera sa se joace cu el!

Dupa mine am dat cele mai bune informatii!