| anonim_4396 a întrebat:

He TPU!
Azi de dimineata am gasit un porumbel afara si statea intr-un colt si parea bolnav si l-am luat acasa.Cand am ajuns acasa am vazut ca avea amândoi ochii închiși și lipiți cu sânge.Deasupra capului nu are piele dar nu are vreo problema mare la cap doar ca nu are piele.Si are o aripă ruptă.M-ar interesa sa imi spuneti cum sa fac sa ii deschid ochii si cum sa il fac sa mănânce si sa bea apa.L-am spălat cu apa călduță la ochi dar degeaba.
Nu imi spuneti sa ma duc la veterinar ca m-am dus si ei au zis ca vor sa îl eutanasieze si nu am fost de acord.
Dati-mi sfaturi!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da-i numai mancare speciala pentru porumbei. Trebuie sa aiba si apa. Mai multe nu poti face. Daca ii da bobitele de mancare cu forta se poate ineca, si nu cred ca ti-ai dori asta. Ai facut ce ai putut; Dumnezeu sa rasplateasca bunavointa ta.
Ca om temator de Dumnezeu nu cred ca este pacat eutanasierea in cazuri in care pasarea/animalul se zbate intre viata si moarte, si unde nici medicul nu mai poate interveni in salvarea necuvantatoarelor. Nu ti-am scris ca sa faci asta; ci in caz ca pasarea nu va supravietui, inima sa nu-ti fie intristata peste masura.
Totusi, daca tu vei exprima cu inima sincera vietuirea acelei pasari, atunci exista sanse ca ea a traiasca pentru ca tu i-ai insuflat nadejdea si speranta aceasta. Pasarea nu poate vorbi, si nici nu poate intelege ce spui; dar ea simte tot ceea ce tu ii transmiti prin toate actiunile tale si comportamentul tau fata de ea. Daca vei gandi si trai pozitiv, sansele de vindecare nu se vor dubla si nici tripla; ci se ele se pot inzeci.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu te imbolnavesti ca te-a stropit cu apa de pe penele lui.
Cauta sa nu-i atingi rana de la cap. Daca rana este de la un accident/lupta, este ok si se poate vindeca; dar daca este de la o boala, atunci nu mai este ok.
Tine-l la temperatura camerei, si sa nu stai prea mult in preajma lui ca sa se poata simti bine, in siguranta. Ofera-i apa si mancare, dar nu te astepta sa manance prea mult; nici omul cand este bolnav nu are chef de mancare. Sa nu-l mai speli, pentru ca este suficient o singura data. Orice modificare aparuta la nivelul capului o lasi neatinsa.
Daca il vei tine pe balcon in frig va muri; pentru ca este bolnav si nu se mai poate incalzi singur. Temperatura camerei este potrivita pentru el. Din cand in cand poti lasa sa patrunda aer rece in camera. Noaptea sa nu fie bezna in camera, iar ziua trebuie sa se bucure de lumina. El nu este invatat cu colivia si daca vei cumpara una s-ar putea sa moara.
Ai putea contacta alti medici veterinari.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Dar ce sa fac sa mănânce.
Sta decat intr-un colt si nu face nimic.

| MadalinG99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te la alt cabinet veterinar, din ce oras esti?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i numai mancare speciala pentru porumbei. Trebuie sa aiba si apa. Mai multe nu poti face. Daca ii da bobitele de mancare cu forta se poate ineca, si nu cred ca ti-ai dori asta. Ai facut ce ai putut; Dumnezeu sa rasplateasca bunavointa ta.
Ca om temator de Dumnezeu nu cred ca este pacat eutanasierea in cazuri in care pasarea/animalul se zbate intre viata si moarte, si unde nici medicul nu mai poate interveni in salvarea necuvantatoarelor. Nu ti-am scris ca sa faci asta; ci in caz ca pasarea nu va supravietui, inima sa nu-ti fie intristata peste masura.
Totusi, daca tu vei exprima cu inima sincera vietuirea acelei pasari, atunci exista sanse ca ea a traiasca pentru ca tu i-ai insuflat nadejdea si speranta aceasta. Pasarea nu poate vorbi, si nici nu poate intelege ce spui; dar ea simte tot ceea ce tu ii transmiti prin toate actiunile tale si comportamentul tau fata de ea. Daca vei gandi si trai pozitiv, sansele de vindecare nu se vor dubla si nici tripla; ci se ele se pot inzeci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate nu se mai poate face bine si mai bine il eutanasiaza decat sa moara de foame.

| NINOGAMING a răspuns:

Nu cred ca ti-a dat vreo boala