| daariaioaana a întrebat:

Heei! Am o intrebare: abia am reusit sa-mi conving părintii sa-mi ia un caine. acum nu stiu ce rasa sa fie.
Stau la casa, câinele sa reziste afara, si sa nu sufere foarte mult cand plec de acasa.

PS: in afara de Labrador fiindca am avut.

Multumesc.

8 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Mai intai, trebuie sa te gandesti si cat timp ai pentru cainele tau.Nu stiu la ce te referi cu "sa nu sufere prea mult cand plec de acasa", dar trebuie sa te ocupi si de el, si sa nu-l lasi singur prea multe ore.Despre rasa, depinde si de stilul tau. Orice caine trebuie plimbat.Un Ciobanesc German ar fi o optiune.Sunt niste caini foarte inteligenti.Husky Siberian, sigur nu! Fac mare galagie daca sunt lasati singuri, si aici pun punctul pe i:nu suporta singuratatea! Ei vor sa aiba parteneri de joaca canini, preferabil din aceeasi rasa.
Golden Retriever e si el un caine inteligent. Terra Nova sunt si ei foarte docili.Chiar daca e mare nu inseamna ca e neaparat agresiv.dar vara..cu blana lor.
Alte rase:Ciobanesc Australian,Border Collie,Welsh Terrier, Chow Chow, English Springer Spaniel.
Sau, lasand la o parte rasele, maidanezii nu-ti plac? Sunt tot caini si eihappy.Eu am 2 si nu i-as inlocui nici cu 10 caini de rasa.

| JulyStorm a răspuns:

Ia-ti o pufosenie, mai mica sau mai mare! Poate fi un Ciobanesc German, unul Caucazian, Miorotic, un Akita Inu, un Husky, un Chow Chow... :

| paul55 a răspuns:

Salut pai ar trebui sa iti iei un haschi pentru ca rezista la frig si la cald se racorseste singur si poti sa pleci 900000000000000000000000000000000000000000000000000 de ani, el te tine minte.

| MrAnonymus a răspuns:

Ciobanesc german

| GodHatesUsAll a răspuns:

De suferit, orice caine sufera cand ii pleaca stapanul.
Eu ti-as sugera Caine Lup sau Golden Retriever
Daca vrei un caine de statura mai mica decat exemplele mele, preferatul meu este Staffordshire-Terrier.

| pastapac a răspuns:

Lup/golden retriver/husky/saint bernard dar depinde cat de mare e curtea. sau poti lua un caine care nu e de rasa, e la fel de dragut

| bya97 a răspuns:

De rezistat rezista toti cei cu blanalaughing cei care sunt "cheli"laughing (sunt care nu au mai deloc) ei bine...nu. dar de suferic cand pleci toti sufera (eu am un ciobanesc si un pichinez) ambii stau afara si ambii sufera... fundita:?:*

| DjAndyMixx a răspuns:

Eu am 2 akita inu un mascul alb si o femela roscata, dar e foarte greu sa-i intretii... ei rezista la intemperii si trebuie sa te joci foarte mult cu ei.