| Maryyyaa a întrebat:

Heey. Am 2 cinteze australiene și de cam 1 luna le-am cumpărat cuib și toate cele necesare pentru a se împerechea, iar acum femela sta mai toată ziua în cuib iar masculul intra doar noaptea. Credeți că sunt semne că va face ouțe?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești mămică de păsărele? happy
Daaa, tot ce-i posibil!
Ești sigură că nu au deja? Doar atunci cand au, obisnuiesc sa stea cu schimbul pe ouă ❤️

| Maryyyaa explică (pentru floresdemayo):

Da, le am de 3 ani. Nu au deja ouă, iar ei nu stau cu schimbul în cuib, ziua sta femela iar noaptea stau amândoi?
Mă gândesc că poate se antrenează pentru momentul când vor avea ouțe?

| gabicoo a răspuns (pentru Maryyyaa):

Dacă le ai de trei ani și nu s-au împerecheat până acum e o problemă! Vezi să nu fie amândouă de același sex!

| Maryyyaa explică (pentru gabicoo):

S-au împerecheat până acum de 3 ori dar anul acesta se comportă diferit.

| floresdemayo a răspuns (pentru Maryyyaa):

Dacă zici că au mai avut puișori până acum, au experiență, nu mai e vorba de antrenament.
O lasă singură fiindcă se apropie momentul...

Ai grijă să nu fie bolnavă, un alt motiv pentru care partenerul isi lasă singură perechea.
Prin ouat, femelele pierd mult calciu (folosesc mult calciu din propriul organism, ca sa produca coaja de ou). Ar trebui să incepi să-i dai calciu si vitamine periodic. Dacă are mai mult de 2-3 serii de pui pe an, pot fi daunatoare pentru sanatatea femelei.

| Maryyyaa explică (pentru floresdemayo):

Nu o lăsă singura el se comporta foarte frumos cu ea iar ea mănâncă mereu os de sepie și coaja de ou. Anul acesta nu a avut nici o serie de puișori, de obicei are cam o serie pe an.

| Brizbriz a răspuns:

Pune-le muzica romanticahee hee