| Andreea7367 a întrebat:

Heey. Am un arici de companie de vreo doua luni si m.am imprietenit cu el cred ca destil de bine. Am plecat in vacanta 2saptamani si l.am lasat la cineva pentru ai putea da apa si mancare.(inca sunt in vacanta). Vreau sa stiu daca e ok sa il las atat fara sa iasa din cusca si daca o sa mai fie la fel de prietenos cand ma intorc.

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Sa fii convins ca ariciul ``tau``e foarte nefericit. Sigur i-ar placea sa fie iar liber, ca nu ti-a gresit cu nimic, nu il cheama dragnea ca sa faca puscarie. Poate are o nevasta si copii acasa. Poate ii e dor sa zburde liber prin padure. Ce mancare poti sa-i dai tu ca sa-i asiguri echilibrul alimentar, ca nu stii ce manca. Dupa ce a trait o viata in libertate, a gasit un Dinca ca tine, care il tine sechestrat in cusca. Du-l inapoi unde l-ai gasit, sau du-l in padure/ gradina botanica, reda-i libertatea binemeritata. Si ia-ti naibii o pisica happy E mai afectuoasa, si e obisnuita intre 4 pereti.

| Vikaa a răspuns (pentru Sonia822):

Aricii se si vand,sigur il are cumparat din Petshop, unde se vand si soparle, serpi, dihori, sobolani de companie si alte specii.

| Sonia822 a răspuns (pentru Vikaa):

Da. Si femeile se vand. Spania, Italia- Bali, etc. Asta nu inseamna ca trebuie sa stea in captivitate cineva. Fiecare cu mediul natural. Nu compara un animal domestic (pisica) cu un animal salbatic. Animalul salbatic sufera, nu e obisnuit cu captivitatea, asa cum nici tu nu esti obisnuita

| Vikaa a răspuns (pentru Sonia822):

Pisica e un animal semi-domestic care nici ea nu prea face pace cu captivitatea, gandeste-te ca daca n-ar fi persoane sa-i ia si sa-i inmulteasca in captivitate ar murii in natura datorita braconajului excesiv.