| KinderBeeeib a întrebat:

Heey.Tata a pierdut un pariu cu mine(daca sunt responsabila )[Ps.sunt din Constanta] si i-am demonstrat ca sunt iar acum imi va cumpara un catel de talie mica....nu stiam ce catel pana ieri am decis saimi iau un Yorkshire Terrier si am cateva intrebari :
1.Cat de mari cresc la maturitate?
2. Dacamerg in targul de animale am sanse sa gasesc unul la un pret rezonabil? Daca da, care ar fi?
3.Cam cum se ingrijesc? Ce fel de pedigree mananca, vreo firma anume?
4. Ce lucruri mai am de stiut despre ei (Esentialul nu istoricul)?
5.Credeti ca numele Pikachu (de baiat) pe care i l-am ales este dragut :3?

Merci frumos dau FundaVOT.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

1. Cam 10-23cm,baietii sunt mai inalti decat femelele.

2. Daca vrei un caine de calitate, sanatos, 100% de rasa, temperament specific rasei, carnet de sanatate cu totul la zi(nefalsificat) gasesti doar in canise ce nu cresc mai mult de 2-3 rase. Nu canise gen premium, kris, nu targuri, nu site-uri ex caini-de-vanzare.ro,mercador,daca iti iei pui din aceste surse nu ai garantia ca e sanatos, ca e 100% pur, ca are totul la zi, ca este adevarat ce scrie in carnetul de sanatate etc.
De pe toate drumurile gasesti la minim 150euro(700lei),dar dintr-o canisa serioasa un pui e in jur de 300e( 1300 lei). Puiul de pe toate drumurile poate sa moara si sa dai atatia bani degeaba, dar dintr-o canisa sunt sanse foarte mici ca puiul sa plece bolnav, poate muri daca nu este ingrijit cum trebuie cat e mic.
Dintr-o canisa puiul pleaca cu pedigree(act ce dovedeste ca e 100% pur), carnet de performanta(te ajuta in expozitii), microcip, carnet de sanatate si optional pasaport.

3. Daca iti iei dintr-o canisa aceste lucruri intrebi crescatorul, el iti va spune tot ce trebuie sa stii in legatura cu alimentatia, dresajului, ingrijirea unui pui.
Daca ti-l iei cine stie de unde atunci pornesti cu royal canin starter, ii dai pana la 3 luni(cea mai buna hrana este cea superpremium:royal canin,belcando,pro plan,hill's sau macar premium: BOSCH, dog chow, advance, nu pedigree, printre marcile cele mai proaste)
Dupa 3 luni treci pe royal canin junior, dar faci schimbul treptat ca altfel se strica la burta.

4. Pana la 3 luni+7-10zile cand termina cu schema de vaccinare trebuie tinut in casa pentru a nu se imbolnavi.
Ca rasa sunt activi, energici, simpatici.

5. Acest nume este cam lung, ai putea sa-i spui doar Pika. Cainii, cat si pisicile au nevoie de un nume care sa fie simplu si usor de perceput.

| KinderBeeeib explică (pentru RedNose):

Mersi mult de raspuns.Ai funda sigur dar imi poti recomanda si o canisa buna?

| RedNose a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Canise:
Arad: http://helloyorkies.ro
Cluj: http://minidog.ro
Bucuresti: http://www.paliihouse.ro
Nu conteaza distanta, daca ti-l doresti cu adevarat faci orice. Eu am mers dupa catelusa mea pana la sibiu, din Bucuresti cu toata ca erau canise si pe langa Bucuresti, dar mi-am dorit mult puiul respectiv.

| KinderBeeeib explică (pentru RedNose):

Adevarat dar eu nu imi permit sa parcurg o distanta asa mare, am liceu...Am auzit la o intrebare o parere foarte buna despre canisa premium dar ma intreb de ce? E ceva oribil!

| RedNose a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Intr-o zi,doua te duci si te-ai intors... unde stai? Unele canise mai ofera si transport,de ex. crescatorul de unde mi-am luat eu catelusa cu o saptamana inainte trimisese doi masculi in Bucuresti,dar e mai bine sa mergi ca vezi mama,vezi in ce conditii au crescut, daca are alte neamuri de ale puiului ti le arata, eu am vazut mama, bunicul si alti caini produsi de el.
Deci, automat daca iti cumperi de la canisa gen premium iti iei teapa.
-Nu poate sa ceara 300e pe un pui fara sa aiba pedigree,deci puiul ala din start se numeste metis fiindca nu ai cu ce sa dovedesti ca puiul respectiv este de rasa.
-O alta chestie nu ii stii parintii,pozele care ti le arata sunt false, de ex. cei de la happy pet(parca asa se numeste) aveau o poza cu un pui de amstaff si uitase sa scoata afixul canisei de pe poza, era o canisa serioasa de amstaff, dar nu-mi mai aduc aminte din ce tara era. Parintii puilor nu au teste de sanatate facute pentru boli genetice, majoritatea bolilor genetice se fac dupa 6 luni,iar la unele nu ai decat sa eutanasiezi puiul.
-sunt caini care vin de la ei cu parvoviroza
-au fost cazuri in care cainele avea carnet,scria ca a facut vaccinuri si cand colo erau falsificate,iar cainele a luat parvoviroza fiindca nu fusese vaccinat, iar altul care a fost indemnat de catre veterinar cand a auzit de unde l-a luat sa fie revaccinat a trait.
Si mai sunt motive daca stau sa ma mai gandesc, oricum ar fi canisele astea, petshop-urile, site-urile acelea gen caini-de-vanzare.ro(srl-urile) nu au caini de calitate si iti iei teapa chiar daca ai noroc sa fie puiul sanatos.

Macar mai asteapta o perioada cand iti poti lua un pui. Eu am asteptat mult si mi-am dorit mult un caine de talie medie-mare si dupa 4 ani mi-am luat si cainele,dar pana atunci m-am interesat de rasa,cum este ingrijita,de unde sa-l achizitionez,multe lucruri importante, dar nu de pe TPU, ci am intrat pe forumuri, site-uri si am citit tot ce se putea, asa reti unele lucruri care poate sa te ajute la un moment dat.

5 răspunsuri:
| AlexandraGeo22 a răspuns:

1happy nu cresc chiar asa mari, 20-23 cm inaltime

2happy 600lei -1500lei-2000 lei depinde happy

3happyAcorda-i suficient timp pentru joaca, Ingrijeste-i aspectul fizic, Curata ochii cainelui, Verifica urechile cainelui, Ai grija de sanatatea cainelui in sezonul rece

4happy au nevoie de socializare timpurie – punandu-i fata in fata cu persoane diferite, locuri, sunete si experiente – de cand sunt pui.Socializarea va te va ajuta sa ai un catel prietenos si bine educat, sunt foarte jucausi si au nevoie de atentie

5happyJezzy,Sparkey,Mikey,Jackey,Oscar,Lucky

Sper sa te ajute :*