| Farasperanta1568 a întrebat:

Hei, am luat acum cateva zile o cățelușa de la hinghieri si fiind primul meu caine, am vazut ca statea speriată într-un colț, nu ma gândeam ca are vreo problemă, tot drumul gafaia de parca am pus-o la alergat pentru maraton și când am ajuns cu ea la doctor, SURPRIZĂ...A născut..Nu ma derANjeaza asa mult acest fapt, ci ca am fost păcălita de hinghieri ...va rog cum să îi ajut pe micuți? Plâng incontinuuuu, fac cu gurita ca si cum vor să suga, mama le da lapte, dar fac asa incontinuu, cineva cu experienta cu juniori? Multumesc

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Incep prin ati spune felicitari pentru gestul facut, sa-ti traiasca blanosii happy.In primul rand mamica trebuie examinata de un medic veterinar, aceast iti poate spune daca are suficienta lactatie pentru catelusi. Exista cazuri in care puiutii plang si doresc continuu sa manance deoarece mamica nu are lactatia buna, sau aceasta este insuficienta. Sper sa nu aiba probleme cu lacatia, daca are iti doresc spor la biberonat, alta solutie nu exista.Cat despre adaposturile de stat,îi poti da in judecata dar daca te consoleaza cu ceva,nu esti singura persoana care a patit asa ceva,din pacate sad. Escrocii i-ai bani de la stat pentru castrare,vaccinare,deparazitare interna/externa, hrana si ingrijire medicala, dar sunt cazuri ca si al tau, cand animalutul nici macar sterilizat nu este, ce sa mai zic de vaccin, deparazitari.Multa sanatate blanosilor din partea mea si tie putere sa-i cresti.

| Farasperanta1568 explică (pentru GabyT10):

Multumesc mult, mămică are lapte, dar ei vor in continuu mâncare, le asimilez laptele de la mămica lor cu lapte de capra, dar tot ar mânca incontinuu.Cred ca cei de la hinghieri nu mi-au spus că e gestanta probabil ca nu avea șanse și urma să fie omorata

| GabyT10 a răspuns (pentru Farasperanta1568):

Incearca sa le faci cea mai simpla formula de lapte :3 parti lapte de vaca(cel de capra este mai gras si risti sa aiba probleme cu burtica), o parte apa, un galbenus de ou, o lingura de smantanta cu grasime 12%, un varf de lingurita cu miere, 5 picaturi zeama de lamaie si cateva picaturi(5-6) ulei de floarea soarelui.Ti-am dat cea mai simpla formula de lapte, acum cat sunt mici si cer tot timpul mancare, astfel de formule te ajuta sa suplinesti lactatia mamei.Laptele catelusei este mult mai bogat in proteine decat cel de vaca, de aceea punem restul ingredientelor, asa facem o concentratie de proteine, glucide si lipide cat mai aproape de laptele matern al lor.Eu am trecut prin asa ceva si numai odata.Iti doresc multa putere si rabdare, stiu ca vei avea nevoie happy.

| GabyT10 a răspuns (pentru Farasperanta1568):

In privinta adaposturilor, unele respecta legea celor 14 zile sad, din pacate. Exista riscul ca acest sufletel sa fi fost pe lista de eutanasie daca nu au stiut ca este gestanta.A avut mare noroc cu tine, din partea mea ai toata stima si tot respectul pentru gestul facut.Eu stiu ce inseamna adaposturile de stat, sincer, sunt lagare de exterminare sad.

| Farasperanta1568 explică (pentru GabyT10):

Am incercat mănâncă mai cu poftă această rețetă decat ce le dădeam eu, și nu mai cer asa mult, multumesc mult.Am fost la adăpostul de unde am luat-o pentru a vorbi cu dna care m-a însoțit printre padocuri și mi-a spus că știa că este gestanta, dar urma să fie eutanasiata in urmatoarele ore, și vazandu-ma ca nu prea ma pricep a vrut să îi facă un bine si sa aiba sansa sa se nasca acei pui

| GabyT10 a răspuns (pentru Farasperanta1568):

Inca odata felicitari pentru gestul facut :).Ma bucur ca am putut fi de ajutor.O singura rugaminte am, te rog, vaccineaza-i la varsta potrivita, parvoviroza si jigodia sunt boli foarte urate si nemiloase. Daca doresti sa-i dai in adoptie iti recomand o pagina de pe Facebook, https://www.facebook.com/......A.O.VIATA/ ne mai dai vesti despre micuti :)

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfaturi poți primi tot de la medicul veterinar.
Pe viitor să ai în vedere sterilizarea cățelei dar și a puilor când se vor face mari, pentru ca să nu se înmulțească astfel de surprize. Și mă mir că era gestantă, deoarece ea trebuia să fie deja sterilizată la adăpostul de unde ai luat-o.
Câinii trăiesc chiar și în cele mai grele condiții. Îi poți da pe micuți celor iubitori de animale, și nu trebuie să fi nevoit/a să îi crești pe toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai n-ai cu ce sa ii ajuti, decat sa ai grija sa nu se puna ma-sa peste ei, sa aiba caldura, si sa manance ma-sa cum trebuie ca sa aiba lapte. Si sa nu stresezi cainele. Felicitari oricum happy Ai vrut sa faci o fapta buna si ai facut una si mai buna happy

| gabrielyns763 a răspuns:

Si eu am avut problema asta cu cainele meu.
Cumparale de la un PetShop biberoane speciale cu laptic.
si sa ii feresti de purici, lindini, capuse etc.