| Adrian_Radu_1996 a întrebat:

Hei, am o iepurita de angora care mi-a fatat astazi pe la ora 2, nici blana nu isi lasase ...am fost acum cateva zeci de minute la ea si unul era mancat.iar 2 morti, mai sunt 3, erau calzi, curati si vioi...Nu stiu ce sa cred, sunt optimist,probabil i-a alaptat si ii ingrijeste,altfel ar fi fost si ei morti acum. Intrebarea mea e ce parere aveti, e prima data cand imi fata o iepuroaica si sunt cam incordat, mi-e frica sa nu ii gasesc morti si pe ei maine dimineata. Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nu ii va manca.Iepuroaica,fiind la prima fatare nu are suficient lapte pentru a creste toti puii. Spre deosebire de alte animale care mamele isi dau si viata ca sa alapteze toti puii, iepuroaica va ucide si chiar va manca din puii mai slabi si nesanatosi, pentru ca nu are suficient lapte pentru ai creeste.Deci e ceva normal la iepuri.La a doua fatare e posibil sa faca la fel, in functie de cati pui fata si de cat lapte are mama iepurasilor.

| Adrian_Radu_1996 explică (pentru anonim_4396):

Am mai fost odata la ei iar unul era cam rece dar inca viu. unul era cald iar unul era sub ea ...probabil manca. Imi dau seama ca prima fatare poate fi cu dificultati...a si intarziat cam 3 zile, credeam ca nu va mai fata, am fost luat prin surprindere.

8 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Este prima ei fatare si nu are experienta... daca are conditii bune, atunci este ok si tu nu mai ai ce face...decat sa speri ca nu ii va manca si pe ceilalti.

| Adrian_Radu_1996 explică (pentru DenissaRoxana):

Prea tarziu, a mancat jumatate din unul iar ceilalti 2 i-am gasit morti. Probabil comportamentul asta se datoreaza si faptului ca a avut hrana saraca in nutrienti pe parcursul gestatiei datorita faptului ca nu erau crescute plantele verzi, nu a avut varietate culinara. Nici urme de lactatie nu avea pe mameleoane, acum isi construieste alt cuib, e nebuna. laughing

| liveplus a răspuns:

Daca traieste in conditii impropri iepuroaica isi poate manca puii. scuze daca te-am speriat ai grija sa fie singura cu ei SI FERESTEI DE SOBOLANI sau gandaci.

| Adrian_Radu_1996 explică (pentru liveplus):

Iepuroaica traieste ca o reginalaughing, are cusca stil canadian cu 2 incaperi animalele nu pot patrunde, conditiile sunt bune. SPer sa traiasca macar unul, sa vad cum va fi.

| ioanax2004 a răspuns:

Un sfat, fara legatura, e sa nu pui mana pe pui pentru ca nu o sa ii mai accepte langa ea.

| Adrian_Radu_1996 explică (pentru ioanax2004):

Stiam asta, mi-am frecat mainile de blana ei inainte de a manipula superficial puii, dar oricum cred ca era inevitabil.

| ioanax2004 a răspuns (pentru Adrian_Radu_1996):

Chiar daca atingi mama inainte, nu poti sa ating puii. Niciodata.