| Cojocariu_Iosua_1982 a întrebat:

Hei, am si eu o intrebare,
Am o nimfa baiat il am de vreo 10 luni
Cand l-am adus era inca pui dar avea toate penele
Am adus 2, femela si mascul
Sau imprietenit repede cu mine intr-o saptamana diar ca femela a zburat afara din casa si a murit,
După toate acestea il scoateam afara pe mascul si zbura si s-a lovit de ceva nu sunt sigur si i sa imflamat pana cea mare de la aripa, i curgea sange, i-am pus apa oxigenata si ia trecut o perioada dar dupa s-a lovit si le cealalta si a inceout sa i cada pene
Dar ce e drept eu i-am smuls cele doua pene mari la care era imflamat ca am crezut ca asa o sa i treaca
Si de arunci i-au tot cazut pene acum nici nu mai poate zbura si de la coada i cad si i se rup
Am fost la, veterinar si a zis ca o sa i treaca dar nu-i trece i-am dat vitamine si tot asa
Am cumparat o alta nimfa si tot asa este
Iar nifa aceasta a murit de moarte buna
Iar e singur si mi-e frica sa nu moara din cauza penelelor, sa ma ajutati deca stiti ce sa i fac

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Nimfa este pasare, iar pasarile au pene, cu care zboara. Fara pene sunt ca si cum ai fi cu piciorul in ghips.
Daca vrei sa le lasi sa zboare, acesta se face cand geamurile sn inchise si preferabil seara, cand afara e intuneric (altfel se lovesc de geam si se ranesc.
Citeste si intreaba mai mult despre cum se tin nimfele in casa, ce e voie si ce nu sa faci.
(inclusiv mancare, curatarea si dezinfectarea coliviei, ce ai- si ce nu ai voie sa le faci! )