| Andreidjsjc a întrebat:

Hei! Câinele meu de vreo 7-8 luni are o problema cu mine.Cand nu ii convine ceva da sa muste (ba chiar m-a fugărit prin curte pentru a mă musca.)De obicei când mănâncă și mă apropii de el și asta doar la mine, câinele nu are nici o problema cu părinții doar cu mineee, ce pot face? Cine mă ajută primește funda (PS:am incercat sa tip la el sau sa dau încet cu un ziar in el, in zadar)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lovelypeaches100 a răspuns:

Heii, m-am uitat la ce ti-au mai spus pe aici prin comentarii oameni, sunt eronate, iti spun sincer, probabil nu au avut un caine in viata lor. Eu iti spun din experienta, la 7-8 luni daca nu are compania altui caine cu care sa se joace, va incepe sa se joace cu tine, crezaad ca esti si tu un caine ca el. Mai mult ca sigur parintii tai nu i-au ingaduit cainelui la fel de multe lucruri ca tine. Cainele a observat ca tu esti dispus sa te joci cu el si de asta nu te respecta, trebuie iti faci simtita autoritatea, trebuie sa stii cand sa fii afectuos cu el si cand trebuie sa il certi pentru ca a facut ceva rau. Cainele meu inca o mai musca pe sora mea din joaca(chiar daca ii lasa urme), pentru ca nu a putut sa fie autoritara cu ea, pe mine ma respecta spre exemplu, chiar daca se mai intampla sa uite cine sunt. Iti recomand sa fii autoritar inca de cand e cainele mic, sa nu se obisnuiasca ca este ok sa te fugareasca.

| Andreidjsjc explică (pentru Lovelypeaches100):

Îți mulțumesc! insfarist un răspuns bun

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am incercat sa tip la el sau sa dau încet cu un ziar "

aici sunt 2 greseli deja

| Catrice a răspuns:

Pai dacă îl bați tu vrei să-ți cânte serenade să-ți spună cat de mult te iubește...

| Andreidjsjc explică (pentru Catrice):

Nu l am bătut, m-am dat spre el?

| Catrice a răspuns (pentru Andreidjsjc):

Dacă cineva se da la tine, tu cum reacționezi? Îl iei în brate și îl pupi?
Răspunde la asta și afli soluția.

| Andreidjsjc explică (pentru Catrice):

Eu sunt stăpânul lui, nu este normal?

| Catrice a răspuns (pentru Andreidjsjc):

Stai ca ziceau ceva pe la TV acum ceva ani... cum era... violenta naste violenta. Ce dai aia primești.
A, dacă nu te-ai prins din purtarea lui, el nu crede la fel.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E perfect normal cum se poarta cu tine atata timp cat nu ii oferi afectiune si nu incerci sa il ajuti sa inteleaga cand greseste. Renunta la a-l speria cu ziarul si la tipete si vorbeste calm cu el.

| Sonia822 a răspuns:

Pai...nu te apropii de niciun caine cand mananca! Chiar daca le dai tu mancarea. Pe moment are impresia ca vrei sa i-o furi, si mancarea e cel mai important element pentru el. Nu e pisica, e caine. Apoi.s-ar putea sa nu te recunoasca ca stapan. II recunoaste pe ai tai. Probabil ei il hranesc de obicei, ei il mangaie, ei il plimba, alaturi de ei se simte in siguranta. Se rezolva cu dresat. Se rezolva DACA II DAI DOAR TU MANCARE.

| mariusdaniel112 a răspuns:

Cainii sunt diferiti intre ei ca si noi oamenii. Daca il deranjezi, il stresezi sau il bati, tine minte. Incear a sa interactionezi mai mult cu el. Citeste asta si sper sa te ajute.https://www.toateanimalele.ro/articole/cum-sa-castigi-dragostea-unui-caine/

| Andreidjsjc explică:

Ce ai man?