| adeadeliina a întrebat:

Hei, cainelui meu ii este foarte rău, vomita de 3 zile încontinuu si nu poate sa manance nimic, are o luna si jumatate, l am dus la veterinar acum ceva timp sa ii faca vaccinul, ieri l am dus iar si i-a facut alta injectie si mi-a dat niste pastile, pe care mi-a spus sa i le dau de doua ori pe zi, acum m-am uitat pe prospect si scrie ca nu trebuie sa fie administrat câinilor mai mici de 12 luni, si trebuie o pastila pe kg pe zi, cainele meu este mic. Si nici un kg nu are, ce sa fac? Sa continui sa ii dau pastilele sau sa il las asa? Dacă il las asa poate muri, daca nici nu mananca. Stiu ca nu e site ul potrivit pentru întrebari de genul, dar poate cineva a mai avut aceeasi problema. Mentionez ca a fost nascut doar el, si a baut lapte pana acum o saptamana, dar a mancat si mancare, adica pâine inmuiata in ciorba de exemplu, nu i am dat oase si i am luat mancare de caini. Dar nu prea mananca acum. Cainele nu e de rasa.Ce sa fac? Funda rapid!

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Da.i jumatate de pastila. Si urmareste.i simptomele, dar daca nu mananca nu prea are sanse sa scape cu viata, sunt niste conserve mici cu un fel de pasta incearca sa ii dai din aceea si sa ii iei si vitamine i le pisezi si le amesteci cu acea pasta si incerci sa i le bagi pe gat. Eu am incercat pana in ultima clipa sa-mi salvez cainele fiindca veterinarului chiar nu i.a pasat. Traim intr-o lume cruda in care multi sunt veterinari doar cu numele.

| Maria9931 a răspuns:

Sunt veterinari carora pur si simplu nu le pasa de animale: le dau retete gresite, sau ii trateaza doar asa, sa isi ia banii. Stiu, pentru ca cum cativa ani m-am dus la un veterinar si era sa imi omoare puiul de papagal. Asa ca am incercat si la alt veterinar si s-a facut bine. Daca nu incearca sa ii dai cate o jumatate de pastia, poate e mai bine asa. Sper sa fie bine!

| CoconutLover2017 a răspuns:

Au fost foarte multe cazuri de câini care au făcut boala după vaccin. Eu am pățit asa. Iar al tău e posibil să aibă parvoviroza care e mortala, iar puii nu prea rezista. Cel mai bine ar fi să schimbi veterinarul, pentru binele puiului, nu te gândi să îi dai pastile după capul tau ca poate fi mai rău.

| Denise1357 a răspuns:

Încearcă sa-l mai duci la un veterinar (altul) si sa vezi ce iti spun e si acela.