| Sebi1509 a întrebat:

Hei! De ceva timp vreau sa imi iau un câine Husky. Îmi place foarte mult aceasta rasa de câini deoarece sunt foarte frumoși și iubitori. Am o casa destul de retrasa cu o curte mare. Eu zic ca e ceva bine ca am auzit ca, Husky este o rasa de câine cu multa energie. Dar, vreau sa aflu niște lucruri despre ei:
1.Cu ce îl pot hrăni?
2.Cum aș putea sa fac sa nu ai
aibe conflicte cu animalele?
3.Cum aș putea să îl dresez mai ușor?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

1.Cu carne cruda si organe, dar daca vrei sa fii comod cumperi de la Animax sau dai comanda pe net conserva Animoda Carny, e foarte buna, cainii mei o mananca cu pofta.
2.E super imposibil,fiind cu un comportament imprevizibil,daca iesi la plimbare scoate-l cu tot cu botnita, nu stii, poate trece cineva cu un caine de talie mica si cand il musca odata pe ala mic il termina si te mai trezesti cu multe probleme, cateodata se poate repezi la oameni, dar mai mult la caini, pisici si alte animale de curte.
3.E nevoie de cineva priceput ca sa ti-l dreseze, tu singur nu ai cum sa-l dresezi, e un caine extrem de incapatanat si destul de morocanos.
P.S.nu vreau sa te demoralizez, dar asa se intampla mereu.Un prieten are husky si are 3 ani,dar e agresiv cu animalele,dar si cu oamenii,la plimbare e scos cu tot cu botnita si zgarda de forta pentru orice eventualitate. Face pagube mari in curte,eu zic sa nu ti-l iei doar ca este frumos,multi au luat husky de frumusete si de lauda,dar dupa un timp au ajuns la ecarisaje sau pe strazi.
Iti recomand sa-ti iei un ciobanesc, dar de preferat de Bucovina, dar poti sa-ti iei un Ciobanesc Corb, Mioritic sau Carpatin, poti si Caucazian, sunt niste munti de iubire sau rezuma-te la un maidanez, e la fel de iubitor si frumos.

| Sebi1509 explică (pentru Addrriiaannaaaa):

Ms, astăzi îmi iau câine, m-am gândit mai bine și îmi i-au un Ciobănesc German

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru Sebi1509):

Alta greseala, sper ca te-ai asigurat ca e de la Crescator si nu samsar, ca sa nu apara probleme ca Displazia de sold.

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Au multa energie pentru ca au fost selectati ca sa traga la sanie. Deci 2-3 ture de alergat in jurul curtii nu o sa ii fie de ajuns. Sunt caini de haita si nu le place sa fie lasati singuri. O sa "vaneze" orice: pisici, gaini, rate, etc. O se se bata cu alti caini pentru a stabili ierarhia in haita, o sa incerce sa te domine pe tine si pe ceilalti din casa, sa stabileasca cine e seful. Sunt greu de dresat, nu vor sa coopereze fiindca nu asa au fost conceputi. Inca o chestie, pune pe tine cea mai groasa haina de iarna pe care o ai si plimba-te prin curte, acum cand sunt 30 de grade, ca sa pricepi ce o sa indure cainele ala 4-5uni pe an.

| Katyk3229 a răspuns:

1.il poti hrăni cu mîncare cruda cu carne de asemenea si cu carne uscată orice mănînci tu poate munca si el
2.deobicei husky nu are conflicte cu animalele este un cîine foarte liniștit
3.sa il dresexi cu mîncare dar sa-l dresexi de mic
Sper ca te-am ajutat FUNDIȚĂ?