| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Eu in septembrie plec in Anglia (ma mut) si am o problema. Acum jumatate de an sau ceva de genu mi-am luat un catel (bulldog francez) dar atunci nu stiam ca urmeaza sa luam decizia asta de a ne muta in alta tara. Acum sunt îngrijorată pentru ca noi vrem sa îl luăm, dar nu stiu cum sa facem. E bulldog francez si pentru ca nasul lui e mai turtit, nu poate călători cu avionul in cală (se poate sufoca) si nici cu masina aia de transportat animale pentru ca durează 2 zile sa ajunga si nu poate sta asa de mult inchis. Mi-e frica si nu vreau sa il dau..Nu vreau sa-mi bat joc de el pentru ca s-a obișnuit cu noi. Mai era o varianta sa-l punem sub scaun la avion (Așa ne-a spus veterinarul) dar el nu încape. E talie mica dar e cam grasut de fel. Ma gandeam ca am putea sa-l ținem in cușcă( asta e obligatoriu oricum) dar nu stiu..sa ne lase sa il ținem in brate. E complicat si nu stiu ce sa fac. Aveti vreo idee? Nu am sa-l vand altcuiva, asta e exclus.

3 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

Transportul transfrontalier al animalelor in regat este reglementat, nu il pui in masina si te duci cu el ca in Germania, etc.

aveti aici info https://www.gov.uk/take-pet-abroad/listed-and-unlisted-countries
https://www.gov.uk/......pet-travel

| dbigiu84 a răspuns:

Tine-l la dieta urmatoarele zile si plimba-l.Fa-l sa faca miscare.Incearca sa-l faci cat mai micut.Baga-l intr-o cusca si trimite-l cu masina de transportat animale sau intreaba-i pe cei de la aeroport daca poti sa-l tii in avion.Ideea este sa fie cat mai mic sa nu faca deranj prea mare.

| Jessy456 a răspuns (pentru dbigiu84):

Deranj nu face absolut deloc, e ff cuminte. Mi e frica sa nu mi zica aia ca nu am voie asa. Ma gandeam sa-l pun in cușcă si sa-l pun jos langa scaun. Poate asa ma lasa.