| Daenya_Dana_1998 a întrebat:

Hei! Mi-am cumpărat două cinteze (zebre australiene) ieri. Le-am pus în cușcă cu jucărie, apă, mâncare, dar am o problemă. Le-am pus un prosop peste cușcă, acoperă jumătate din ea și jumătate e descoperită. Dacă iau prosopul de pe cușcă încep să se agite și să zboare în toate părțile. Mai mult masculul, ea e mai cuminte. Ce pot face ca să se obișnuiască?

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ele se agita ori de cate ori se modifica ceva imprejurul lor. De exemplu cand aprinzi lumina in incaperea in care se afla sau te apropii prea brusc de ele.
Ridicarea prosopului echivalează cu aprinderea luminii si cu prezența ta brusca langa ele. Tu cum te-ai simti daca ar cadea brusc peretii din jurul tau si te-ai trezi intr-o camera mai mare iar dincolo de niste gratii cineva te-ar privi? E normal sa se agite pentru ca acea ridicare a prosopului le sperie.
Renunta la prosop daca vrei sa se obisnuiasca cu incaperea si cu voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua prosopul încă, mai lasă-l, aşa se obişnuiesc în noul loc. Peste câteva zile îl poți da la o parte puțin câte puțin.

| Veverita229 a răspuns:

Sa le dai timp, lasa prosopu 2 zile dupa care poti sa il dai din ce in ce mai la margine pana cand o sa ramana fara prosop