| IoanaAnutaMaria a întrebat:

Hei salut tuturor, deci cum as putea sa imi dresez catelusa? Este foarte rasfatata si alintata, foarte iubita, are 8 luni este bichon, tot ce imi doresc este sa fie mai ascultatoare. De exemplu cand ies cu ea afara sa nu mai traga cum vede cate o persoana, sa nu mai latre ca nebuna la cainii ce trec pe langa noi si nici macar nu o baga in seama, imediat cum ies cu ea afara fuge de zici ca nu o scot luni la rand. Bineinteles in lesa, dar ma trage foarte tare si cand vad alti caini cum sunt pe langa stapanii lor imi vine sa imi dau palme, a mea este foarte rebela si ies zilnic cu ea afara dimineata, dupa amiaza, seara. Daca o chem sa vina la mine abia ma baga in seama, daca ii spun sa stea intr-un loc sau sa astepte, nici nu o intereseaza, cum sa o dresez ca nu am habar, ce sa-i fac sa ma asculte?! Multumesc

4 răspunsuri:
| IoanaAnutaMaria explică (pentru GabiDumitrescu):

Pare interesant, dar am o problema, nu stau super bine cu limba engleza? daca inteleg 40% din 100%

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaAnutaMaria):

Pune subtitrare... stai cu dictionarul linga tine. Nu ai nevoie de eu stiu ce super-cunostinte. Si daca ai fi in chineza, tot ai cam intelege ce probleme au ciiniii din clipuri si ce face ca sa le rezolve.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cateva sedinte la un dresor specializat. Sa vezi ce frumos merge pe langa stapan un bicon, cum stie ca nu are dreptul sa intre in casa daca nu i se spune, cum sta la colt, daca este pedepsit, desi rar face rele, cum stie ca nu are voie sa se urce pe masa, chiar daca este mancare etc. Cartile sunt bune doar pentru a continua munca dresorului.