| alii98 a întrebat:

Hei TPU,a venit la scoala ceva instructor de jiu jitsu, si avea ceva oferta de 50 lei pe luna de 2 ori pe saptamana sedinte.
Eu la de la vara planuiesc sa merg la muay thai si nu stiu daca are rost sa merg la jiu jitsu?
P.S Stiu sa ma bat destul de bine pe strada sa zic asa

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este Ilegala predarea tehnicilor de jiu jitsu; poate este vorba doar de judo. JUDO la 50 lei luna, de 2 ori pe saptamana este suuuper!

| alii98 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Wtf,de ce e ilegal?
si are rost sa fac decat cateva luni judo sau jiu jitsu sau ce o fi?
ca muay thai e mult mai superior, si intreb daca are rost pana la vara

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alii98):

1. Nu exista "mult mai superior" in gramatica limbii romane! 2. Tehnicile Jiu Jitsu implica metode de Suprimarea Adversarului, iar asta este interzis de legislatia internationala. 3. Merita sa studiezi si sa practici JUDO!

| alii98 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

O sa ma mai gandesc, oricum, intelegi ce am vrut sa zic, mersi

| HadesSs a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu stiu cine ti-a zis tie ca e ilegal Jiu Jitsu ca sunt N de cluburi sportive in Romania, deci se practica la greu laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru HadesSs):

Sunt detinator de centura 3 Dan! Tu vrei sa pacalesti ursul, sau te lasi pacalit de vulpile de 2 bani!? laughing laughing laughing tongue

| HadesSs a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai atunci lamureste-ma toate cluburile sportive din Romania sunt ilegale la fel si competitiile?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru HadesSs):

Pune mana pe legislatie! Citeste macar istoria Judoului si Jiu Jitsu, inainte de a face afirmatii de copil ne educat/ne informat. Antrenorii pot afirma ca preda si WU DANG; numai ca in Romania nu exista antrenori/instructori ai acestiu stil de arte martiale. tongue

| HadesSs a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu am dat un simplu search pe google si te-am rugat pe tine sa ma lamuresti pentru ca in afara ce N cluburi eu am gasit asta asa ca te rog sa ma contrazici:
Jiu Jitsu Brazilian a început să fie practicat în mod organizat în România începând cu luna decembrie a anului 2004, atunci când Tudor Mihăiță a pus bazele clubului Absoluto, în București. La scurt timp au fost organizate primele seminarii cu practicanți români de BJJ, din afara țării, precum John Pop și frații Vali Doczi și Marius Doczi. În anul 2006, Absoluto a organizat primul seminar de talie internațională, împreună cu Eddie Kone, centura maro sub Royler Gracie și reprezentant al organizației RGDA (Royler GracieîDavid Adiv) în Europa. Kone a continuat să viziteze constant România pentru seminarii și în luna aprilie a anului 2007, Absoluto a devenit singurul clubul reprezentant al familiei Gracie în România, prin afilierea la organizația RGDA. Începând cu anul 2006, în România a luat ființă Organizația Română de Jiu Jitsu Brazilian (ORBJJ), condusă de Robert Mund și afiliată la organizația Behring Jiu Jitsu. În România au fost organizate mai multe competiții de Jiu Jitsu brazilian, iar la Cupa României la BJJ, ediția 2007, au participat peste 50 de practicanți din diferite stiluri de arte marțiale, precum judo, jujutsu, kempo, sambo, lupte libere, lupte greco-romane etc. Personalități ale artelor marțiale sau sporturilor de contact românești care au practicat sau practică Jiu Jitsu Brazilian: Ionuț Atodiresei, Anatolie „Tolea" Ciumac, Ștefan Dediu, Eugen Preda, Marius Tiță etc.

| HadesSs a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si apropo nu sunt chiar copil la 30 de ani sunt si eu fost campion national la taekwondo dar nu ma laud cu asta happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru HadesSs):

Capoeria se mai practica in Brazilia?winking laughing tongue

| HadesSs a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cand o sa ajung pe acolo te anunt laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru HadesSs):

Eu sunt ceva mai Hodorog; am deja 65. tongue laughing

| alii98 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Oare o merge sa combin muay thai cu capoeira?
amandoua imi plac, da capoeira mai pe viitor

| HadesSs a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu,cam atat are unu care are 3 dani laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alii98):

Eu te-as sfatui sa aprofundezi, pe rand fiecare stil; macar 3 ani fiecare

| alii98 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai da, de aia zic pe viitor, da ar merge, nu?
poate dupa facultate big grin
mai am mult pana acolo

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alii98):

Nu ar strica sa practici si Alpinism-escalada in timpul liber

| alii98 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Huh,nu prea am fost inspirat spre astea, dar o sa tin in minte ca idee pentru viitor

23 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Mama competitia e una, ANTRENAMENTUL ALTCEVA
de exemplu karate e un rahat cu ochi... AMARAT!
de ce? pentru ca dupa ce lovesti adversarul (conform regulilor, nu la cap/fata si alte TAMPENII DE RESTRICTII) atunci te opresti si te apleci, etc... vreau sa vad asta pe strada, cum se opresc batausii si se apleaca ca vezi doamne s-a inscris un punct

moment in care, admit ca d.p.d.v. al "stiu sa ma bat" muay thai e net superior, insa mult mai greu de ajuns sus cu el

iar ca sa mai scriu ceva de jiu jitsu, s-ar putea sa existe o versiune "pentru public", cum e krav maga, krav maga e de doua tipuri, militar si pentru public, versiunea militara nu o poti invata decat in Mossad (serviciile secrete Israeliene) si e mult mai eficienta SI LETALA decat versiunea pentru public

| alii98 explică (pentru ziftode):

Deci ideea e ca intrebam daca sa merg daca merita pentru cateva luni, ca nu e ca si cum as fi un fraier care isi ia bataie de la fete, da nici sa ii bat pe aia mai mari ca mine nu sunt, oricum, o sa merg la muay thai, nestiind sa ma bat destul de bine astfel incat sa fiu macar aproape de mauy thai

| ziftode a răspuns (pentru alii98):

Sunt niste stiluri complet diferite, ca sa iti faci o idee, nu strica
dar nici nu o sa te ajute prea mult cand il incepi pe ala nou (in afara de conditia fizica)
asa ca daca ai timp, pretul e mic, si nu ai altceva mai bun de facut, atunci
de ce nu? happy

| alii98 explică (pentru ziftode):

Nu stiu, o sa ma mai gandesc, conditie fizica am destula, pot sa fac vreo 20 flotari diamant, vreo 15 tractiuni mainile spre mine si 10 mainile in fata mea(nu spre mine) si toate corecte
Da o sa ma mai gandesc, poate o sa merg, da nu stiu sigur

| alii98 explică (pentru ziftode):

Karate stiu ca e o prostie, in clasa la mine e campioana pe tara la karate lol