| IoanaAnutaMaria a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de putin ajutor in legatura cu cainele meu, e prima data cand am un catelus si inca nu cunosc prea multe, nici nu prea am la cine apela cu intrebari, sunt stabilita in afara țării si nu cunosc limba de aici, asa deci, a venit caldura deja se iese in parc, paduri, etc, bineinteles ca si eu ies cu cainele meu, nu il tin din scurt, il las sa se bucure cand e afara, pe iarba/pamant, etc. Acum cateva zile a prins o capusa, eu din cate stiu sunt foarte periculoase, am facut o greseala incercand sa i-o scot eu si nu am reusit, apoi am mers de urgenta panicata la veterinar cu ea deoarece se înroșise in acea zona, am apelat la cineva cunoscand limba, eu nu am avut voie sa intru cu ea in cabinet pentru ca eram deja doua persoane si a intrat persoana cu care am fost pentru a putea vorbi cu doctorul, a iesit totul ok, a scos capusa, acum nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, dar a facut un fel de cojiță in zona unde a fost capusa, a trebuit sa-i tunda si parul din acea zona, a fost fix langa ochi, din cate mi-a spus persoana respectiva, nu i-a dat cu nici o solutie acolo, dar a scos capusa, mi s-a spus sa nu-mi fac griji. Asa lasand asta la o parte cea de a doua problema pe care o am, cum pot evita capusele, puricii? Am inteles de o asa numita zgarda anti capuse/purici etc insecte, i-am dat acum 4 luni cu niste picaturi in ceafa, dar nu mi s-a spus cand trebuie sa-i dau normal, i-am dat doar atunci pentru ca avea anumite capuse, chiar as avea nevoie de niste sfaturi doar de la persoanele care cunosc situatia, eu am un bichon maltez care are 8 luni si 4, 8 kg, va rog cineva sa ma lamureasca in legatura cu zgarda, picaturile in ceafa, cand se dau, odata la cat timp se aplica? Multumesc celor care au citit si ma poate ajuta cu un raspuns bun

1 răspuns:
| DuckDodgers0 a răspuns:

Zgarda nu mi se pare comoda, eu am doi caini Ciobanesc German si folosesc picaturi, este important sa aplici picaturile direct pe piele nu pe blana, respectand concentratia 1 pic la n kg, un astfel de tratament tine cel putin 4 sapt