| Ilovepisici a întrebat:

Am si eu o intrebare! Ca rog sa raspunda doar cei care chiar stiu despre ce vorbesc si au avut experiente de genul asta! Bun, un motan poate sa plece de acasa din cauza ca in ultima perioada a aparut un caine in curtea noastra? El fiind obisnuit singur ca gandesc ca s-o fi suparat si a plecat la altcineva plus, a mai aparut si alt motan care nu stiu ce cauta la mine... si sa nu mai zic ca se dadea sef in fata motanului meu si nu il lasa in pace. Acum a plecat motanul ala, dar si motanul meu. Ciar de mult timp cam 6 luni se poate sa fi mers la alte persoane? Ca aici prin sat la mine nu prea sunt oameni care omoara pisici si apropo nu era castrat, eu ma gandesc ca o fi plecat la o femela si s-a stabilit acolo. Va rog dati-mi raspunsuri pozitive si sa ma jncurajati happy si sper ca am fost destul de clar, a da am uitat sa spun ca acel motan care a aparut atunci nou si care se dadea sef era pui gen 5-6 luni cam atat ii dadeam eu! Bye! Si sper ca rugaciunele mele la Dumnezeu sa se implineasca!

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Salut! Depinde de mai mulți factori. De exemplu, daca acel câine era agresiv cu motanul, sau îl ignora. Pisicile oricum, nu sunt la fel de loiale cum sunt câinii. Indiferent de motivul pentru care a plecat (fie vreo femelă, fie ca il deranja prezența câinelui, fie a celuilalt motan), dacă nu s-a întors după atâta timp, nu garantez ca o va mai face. Poate a dat de mai bine. Am avut si eu acum ceva ani un motan trădător. Era alintat de toată lumea, bine hrănit, intra si ieșea din clădire când voia el, si foarte rar mai ieșea la plimbare prin vecini si într-o zi a plecat si nu s-a mai intors. L-am găsit dupa ceva luni, mult mai gras, stătea in curtea unui restaurant. Oamenii de acolo i-au pus o căsuță afara in care să doarmă, toți oamenii care mâncau pe terasa acolo ii dădeau cate ceva, și cei de la bucătăria restaurantului aveau grija sa il hrănească cu bunătăți. Nu il condamn ca nu a vrut sa se întoarcă acasă, pentru el ăla e un soi de paradis laughing

| Ilovepisici explică (pentru Atim):

Mda... cainele il cam teroriza gen il speria mereu. dar eu m-as bucura doar daca este in viata la alt vecin... apropo mi ai adus zambetul pe buze si este cel mai frumos raspuns! Multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi! ai o funda de la mine! Tu ce zici? daca va da de greu, gen sa nu ii mai dea de mancare presupusul nou stapan se va intoarce acasa?

| Atim a răspuns (pentru Ilovepisici):

Fie acasa, fie în altă parte. Va tinde oricum spre mai bine. Atata timp cât e în viață sunt destule șanse să revină. Până una alta e cel mai bine să ne gândim că o duce bine happy
Mulțumesc pentru fundiță!

| Ilovepisici explică (pentru Atim):

Merci de raspuns! Si, cu placare! Ai luat-o pe merit!

| Ilovepisici explică (pentru Atim):

Hei! Dar tu ce zici? o sa se mai intoarca macar sa imi dea un semn de viata? Ma refer sa vina macar sa il vad o secunda pe geam... gandeste-te ce tare m-am atasat cu el pentru ca acum face 5 ani si eu il am de la 8 ani si am copilarit cu el... gen cand nu aveam prieteni si plangeam mereu vine la mine si ma face sa rad happy Adica daca din ce stiu eu motanii pot reveni cand se termina "perioada" si revin in zona lor undes sunt mai confirtabili. eu nu cred ca el a plecat ca nu ii dadeam mancare si afectiune! Mai mult noi ii dadeam mancare si avea mereu bolul plin non-stop si apa si mereu stateam cu el si dormeam sa nu mai zic ca ii faceam si baie lunar. Te rog spune-mi daca el se poate intoarce cand se termina luna asta de imperechere! Ca traiesc foarte greu fara el! Am asteptat atatea luni nu mai pot mor de ciuda cand ii vad pe altii cu motanii/pisicile lor si se joaca! si nu! Nu vreau alt motan! Vreau sa ii pastrez fidelitatea! Merci anticipat!

| Ilovepisici explică (pentru Atim):

Si daca l-as cauta unde as putea sa il caut? sunt intr-un sat. nu il cunosc extrem de bine... ma gandesc ca poate acum chiar e perioada ca si un motan de la bunica-mea care e vacina cu mine, a plecat de acasa! Plis raspunde-mi ca tu esti singurul care ma incurajezi. ca sunt alti care zic" ce dracu mai vreau dupa atata timp, da-l in colo de motan!" imi vine sa ii omor pe aia care zic astaaaacrying((

| Ilovepisici explică (pentru Atim):

Buna nu ma lasa sa iti trimit mesaje deoarece sunt membru junior da iti las mesajul care trebuia sa ti l trimit si tu sa mi raspunzi in privat ok? pls
Frate unde pot sa mai gasesc persoane ca tine esti o persoana 1/1000000 pentru ca este extrem de intelegator! motanul are 4 ani si nu inteleg de ce a plecat ca i se facea toate poftele crying(( Imi mai poti da chestii care sa ma ajyte sa dau de el? s au implinit vreo 8 luni de cand lipseste dar speranta moare ultima, el daca sta la altcineva se poate intoarce la mine inapoi? Multumesc anticipat si din nou iti multumesc din nou!

| Atim a răspuns (pentru Ilovepisici):

Oricât am discuta noi despre asta, nu va influenta în niciun fel întoarcerea pisoiului. Tu trebuie să te liniștești, sa nu te mai consumi cu treaba asta pentru că nu îți face bine. Tot ce putem face e sa speram ca se va întoarce, iar dacă nu, măcar că o duce bine unde o fi.