| Vintilescu_Alina_2000 a întrebat:

Hei TPU, am si mare nevoie de sfaturile voastre, trec printr-o perioada foarte grea cu catelusul meu, suferă de parvoviroza, acum 2 zile nu mi-am dat seama ca are pentru ca alerga,lătra, se juca...iar ieri a fost prima zi in care nu a mâncat sau băut nimic, astăzi am mers la medicul veterinar cu el si i-am inceput tratamentul injectii cu antibiotice si vitamine, i-am dat si de la de la supa de pui zeama, iar prima dată a vomat, dupa aceea i-am dat ceai la vreo 2 ore după ce a vomat si din nou după a mâncat o jumătate de canita de zeama din supa.iar acum din nou 20 de ml de ceai, voi ce credeti,este ok? Ati pățit si voi asta,va rog ajutati-ma, sunt disperată

13 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Trebuie să-l internezi dacă vrei să se facă bine, acasă nu ai tot ce trebuie.

O să fie costisitor, ceva de gen 50 lei pe la început, apoi 100-120 lei pe zi până se face bine.

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru Alexuţ02):

Crede-ca am incercat aproape tot Si am impresia ca e din ce in ce mai rau, chiar acum m-am trezit sa il mai verific cum este si mi-a vomat din nou, sunt deprimantă, iar starea mea parca il afecteaza si pe el...

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Eu l-am dus la un spital pentru câini să zic aşa, a stat internat cam 10 zile. trebuie să suporţi costurile, dar, sunt şanse bune să rămână în viaţă.

O să-l pierzi, fă ceva mai repede dacă nu doreşti asta, parvo nu iartă.

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru Alexuţ02):

Am dat intr o zi 100 de lei pentru acele vaccinuri, sa vede astăzi cum se prezintă după al doilea vaccin, daca se va simti mai bine voi incepe sa ii dau orez cu lingurița, sa înceapă să aibă ceva in stomac

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Nu e o idee bună să-l ții acasă, mie doctorul mi-a spus clar că dacă îl țin acasă nu prea mai sunt șanse, dar l-am dus acolo și a supraviețuit.

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru Alexuţ02):

Nici nu stiu ce sa mai spun este foarte slăbit iar medicii de aici nu fac nimic. sad l am dus si nici un rezultat in fiecare zi merg cu el si nimic, il oblig sa mănânce

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Există mai mulţi medici, du-te la o clinică mai bună. Nu cred că există doar una

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru Alexuţ02):

Sincer,am fost aici si am dat o sumă de bani, practic mi-au cerut o grămadă de bani iar puiul meu este la fel, si nu exagerez am ajuns la capătul puterilor, economiile mele sunt aproape epuizate, chiar nu stiu cum as putea sa il.mai salvez, am incercat sa fiu puternică sa fiu constant lângă el Sa ii ofer afectiune mai multa si nimic, parca nici el n-ar mai vrea

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

E un virus în interior, la mine a stat 10 zile la perfuzie, e foarte naşpa şi foarte costisitor. dacă vrei să faci un efort, îţi trebuie pe undeva la 1000 lei buget. şi să-l laşi internet acolo, altcumva nu prea ai cum.

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru Alexuţ02):

Hei, da eu ii fac perfuzii la domiciliu cu un medic veterinar foarte bun pentru ca eu am descoperit boala la timp, acum pufosul meu dupa 3 zile de injecții, perfizii si vitamine este mult mai ok, astăzi este prima zi in care chiar a mâncat putin mai mult, iese afara, merge, reacționează cand isi aude numele mai avem si noi încă 3 zile de perfuzii după care incepe un alt tratament cu pastile, si urmeaza sa ii fac vaccinul deparazitare la o săptămână după terminarea pastilutelor, iti multumesc din suflet, si da ai avut dreptate este foarte costisitor, pana acum m-a dus undeva la 200 de lei in doar doua zile, dar merita tot sa stiu ca puiul meu va fi bine, multumesc enorm de mult pentru sfaturi!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Excelent, mă bucur, am văzut alții care nu au avut șansă și au cedat și mi-a părut foarte rău.
Sper să se facă bine, multă sănătate!

| anonimg a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Ne bucuram ca totul este ok. Am citit intrebarea ta de ieri; dar cand nu am ce sa spun, mai bine tac decat sa spun vreo prostie. happy
Multa sanatate si catelusului si stapanilor!winking

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru anonimg):

Multumim enorm de mult, multa sanatate si sărbători fericite, alături de cei dragi!?