| bibiiiy a întrebat:

am un perus de 2 zile si inca e foarte speriat. face diaree dar mananca si bea apa. am fost la veterinar si a zis ca inca e stresat pentru ca e intr-un loc nou si s-ar putea ca cei de la pet-shop sa ii fi dat apa murdara si mancare proasta. ce remedii pentru diaree stiti? Fundaaaaa!

P. S:perusul este mascul, credeti ca ar trebui sa i cumpar si o femela?

Răspuns Câştigător
| tenshi261 a răspuns:

Nu cred ca asta e problema..si la mine femela avea aceleasi simptome dar dupa 4 zile si-a revenit pentru ca perusii au un metabolism foarte bun. La inceput toti perusii sunt speriati mai ales daca au 2 ani sau mai putin dar cu timpul se vor obisnui cu noua lor casa. Pentru inceput incearca sa-l tii departe de alte zgomote cum ar fi aspiratorul etc.
fundahappy

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Isi va reveni de la sine toata faza asta cu diareea, dar nu inteleg de ce ne intrebi pe noi de remedii si nu l-ai intrebat pe veterinar? Ce e in capul tau? Crezi ca suntem mai buni decat Veterinarul? Noi nu putem ajuta decat prin sfaturi draga.
Si este mai bine sa ii cumperi o femela, va fi mult mai bine.La un moment dat poate sa inceapa sa fie trist (insemnand ca se simte singur).
Lasa-l in pace cateva zile, nu te juca cu el, nu striga, nu-l tine in tipete, muzici date la volum tare etc.
Succes si o zi placuta! happy

| Gentiana a răspuns:

Si eu am avut tot perusi.Cand mi-a murit baiatul am luat altul si fara sa stiu ca trebuie lasati separat un timp pana se acomodeaza unul cu altul, l-am bagat cu fata. El statea prins de peretele coliviei iar ea pe bara.Trebuie sa vorbesti mult cu el, sa te joci, il inveti sa iasa din colivie, trebuie sa te imprietenesti cu el, si totul va fi bine.

| adelina0101123 a răspuns:

Daca nu ii cumperi femela si il lasi singur o sa moara dar asa o sa aiba o partenera si sa ii dai mancare buna si apa curata.

| Missperfecta a răspuns:

Da e bine sa cumperi o femela sa aiba o prietena vor face si oua:d. Dar referitor la diaree nu ii da fructe, http://www.animalutze.com/articole/diareea-la-perus-cauze-si-tratamente.php
http://www.animalutze.com/cautari/remedii-pentru-diaree-la-perusi
Site-urile acestea te vor ajuta sa descoperi remedii si cauza din care papagalul tau sufera.Success! Funda?

| hcata a răspuns:

Eu am canari, ceva asemanator. Inca nu am pui si ai mei nu au avut diaree. Tot ce stiu e ca nu au nevoie de femela. Eu am si femela si cand ii pun impreuna se bat. Eventual sa il duci cam peste 1 an la imperecheat, dar nu e obligatoriu.