| BlackX0 a întrebat:

As dori sa cumpar un pui de Akita Inu sau Akita American, doar ca familia mea are deja 5 pisici si chiar daca stam la o casa cu o gradina mare (deci spatiul nu e o problema), imi este teama sa nu le atace sau ele sa simta nevoia sa plece fiind deranjate de prezenta catelusului. Am cautat cate ceva pe internet si ori se spune ca sunt docili cu alte animale, ori ca sunt sanse foarte mari sa le atace. Daca aveti cumva un caine din aceasta rasa, imi puteti spune si mie cateva detalii legate de acest comportament?

1 răspuns:
| crysty1222 a răspuns:

Daca iei cainele de mic e foarte probabil sa se invete cu pisicile, deci cand creste n-ar fi o problema. Problema e cu ele, trebuie sa ai grija sa nu-l atace mai ales ca sunt 5 pisici care folosesc ghearele cand ataca, si e posibil sa-l raneasca la ochi. Eu am un caine shih-tzu care a crescut cu o pisica mai mare cu cativa ani decat el si l-a inceput pisica il cam lovea, trebuia sa fiu foarte atent sa nu-i bage ghearele in ochi. Dupa ceva timp s-a invatat si pisica cu el si acum se inteleg foarte bine, dar cu alte pisici e jale laughing).