| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi iau un papagal dar nu stiu ce sa aleg dintre nimfa si perus. Ma puteti ajuta? ^_^

6 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Nimfele sunt destul de galagioase. Daca iti cumperi una o sa faca multa mizerie si o sa creasca repede, avand nevoie de o cusca tot mai mare.Se imprietenesc mai greu cu oameni, dar sunt dragute.Am ai eu un perus femela, este extrem de sociabila, desi o am de 2 saptamani, ne-am acomodat impreuna inca din primele zile.Acum depinde si de caracterul tau, ambele au nevoie de atentie.

| CosminALX a răspuns:

Ia pereche de perus, in caz ca iei doar unul nu te astepta sa traiasca mult happy

| veronique122003 a răspuns:

Eu cred ca daca ar fi sa aleg as alege perusul. E mai micut si frumos, E foarte sociabil si este foarte usor de dresat. Iubeste interactiunea cu oamenii. Nimfa a avut o prietena de a mea dar nu era prea multumita. Era intr-adevar frumoasa dar nu mai frumoasa cu perusul si avea un comportament cam ciudat. Se ferea de oameni si era cam zburdalnica. In concluzie perus.

| fkfgjgfgd a răspuns:

Nimfa dupa mine

| andreiandrei233 a răspuns:

Și eu zic tot nimfa... Am și eu o pereche și știu Cum sunt... la început sunt cam timizi dar cu timpul se obișnuiesc cu tine... și sunt foarte frumoși...fac și putina mizerie dar partea lor frumoasa compensează ca fac mizerie... și dacă te ocupi bine de ei îi poți face redea unele sunete... sunt super.

| RapWhoo a răspuns:

Perus. E mai frumos, usor de intretinut, au diverse culori si e mai ieftin. Iti poti cumpara 2 pentru ca nu le place singuratatea. Sunt usor de dresat si pot invata cateva cuvinte. Bafta la alegere!