| Nicoleoficial a întrebat:

Cam la cât timp trebuie spalat câinele complet? În afara de spălatul pe labute

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde de vârstă, rasă șamd. Dacă este plimbat des afară și se murdărește nu ai ce să faci, trebuie spălat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Frecventa spalarii cainelui variaza de la o rasa la alta in functie de lungimea blanii. Pentru cainii cu blana scurta, o baie o data la 6 luni este mai mult decat suficienta. Pentru cei cu blana lunga este recomandata o imbaiere o data la 3 luni. Desigur, aceste perioade sunt estimative, iar daca animalul are blana murdara poate fi spalat mai des.

https://animax.ro/6-reguli-de-respectat-cand-iti-speli-cainele.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam odată un câine care după ce i-am făcut baie cu gel de duș și toate alea a mers să se tăvălească un noroi...pe o parte, pe cealaltă și tot așa. big grin
Și acum ca să îți răspund la întrebare, când e murdar.

| Anonim0506 a răspuns:

Depinde de rasa, blana so dacă este câine de interior și exterior. Cainii de interior trebuie sa fie curați cam tot timpul ca să nu facă mizerie pentru ei as recomanda cam 1 data pe sapt, iar pentru cainii de exterior 1 data pe luna cred ca e de ajuns.Totusi, depinde de la caz la caz

| Felys a răspuns (pentru Anonim0506):

Nu mai dati astfel de sfaturi pentru ca nu sunt deloc corecte.Un catel daca este spalat o data pe saptamana va face boala de piele care cu greu va fi vindecata, cainii nu sunt similari cu oamenii, au in alt mod de a se apara de bacteriile din atmosfera.Indicatia medicilor veterinari este sa nu fie spalat mai des de minim o luna dar ideal este odata la cateva luni pentru ca ei au un ulei ce le protejaza pielea si daca este spalat acel ulei vor deveni tinta bacteriilor exterioare

| NMG22 a răspuns:

Depinde de rasa, lungimea blanii si de cat de des se murdareste.