| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un bichon maltese in varsta de 2 luni si nu stiu ce sa fac ca sa nu mai miroase a caine.
Il spăl odata la 2 saptamani cu șampon pentru câini și dupa ce il spăl nu mai miroase dar următoare zi miroase a caine rău de tot.
Ce sa fac sa nu mai miroase a caine?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu ai ce. Orice animal are mirosul lui.Îți recomand să nu-l mai speli așa des. Șampoanele îi fac rău, dacă se folosesc des.
Ca să scapi de mirosul de câine recomand să-i speli așternuturile(păturica pe care doarme) astfel nu se va mai simții mirosul în casă.

| Felys a răspuns:

Cel mai tare miros labutele, am si eu doua fetite care dorm cu mine si am constantat ca de acolo vine mirosul cel mai mult.Pe corp nu e voie sa il speli decat odata pe luna in schimb labutele trebuiesc spalate in fiecare zi sau chiar de mai multe ori pe zi daca intra in noroi.Eu le spal cu sapun lichid, desi nu mi-a recomandat nimeni nu cred ca le dauneaza

| GabyT10 a răspuns:

Nu este ok sa-l speli asa des, ca sa il scapi de miros, mergi la cabinetul veterinar si videaza-i glandele perianale (costa 10-20 lei stoarcerea glandelor).

| Maramara17 a răspuns:

Spala i lucrurile pe care sta si nu l lasa sa se ude prea tare cand il scoti afara. Cand intra in casa sterge i si labutele. Ai luat sampon normal sau sampon special cu parfum?