Întrebare recomandată | Anonim58042 a întrebat:

Hei TPU! Eu stau la țară si am 2 câini.In fiecare an cum incepe primavara se umplu de căpușe si nu stiu ce sa mai fac.Am incercat cu zgărzi, soluții si tot nu reușesc sa scap de ele.Va dați seama ca ei se duc prin iarba si peste tot si cand se intorc vin cu ditamai bilele pe ei si ce-i drept, au si niste căpușe care sunt foarte mari.Ma îngrijorează faptul ca fata mea se joacă cu ei si ar putea sa ia de la ei dar si faptul ca ei pot păți ceva. Daca știți cum sa fac sau cum sa scap de ele va rog ajutati-ma!

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Da-le tablete mestecabile la fiecare 30 de zile si orice insecta care se agata de caini nu le va face rau. Daca le dai o luna da si 3 luni nu, nu isi vor face efectul de-a-binelea.
Eu mereu la ai mei le dau tablete mestecabile sau cand nu am picaturi si la fel isi fac efectul foarte bine. In cazul ca prinde una, am penseta speciala de inlaturarea capuselor, tratez locul cu betadina.
Pentru a inlatura capusele si puricii din curtea/gradina ta planteaza cateva plante care sunt benefice nu numai pentru animalele domestice cat si pentru noi. Citeste acest articol si sper sa te ajute https://agrointel.ro/......chimicale/

| Eisenheim a răspuns:

Câinii nu vor păți nimic, problema adevărată e alta. Și eu am tot avut căpușe,nu vreau sa va speriați,șansele să plătiți că mine sânt mici dar... exista. într-o zi una m-a aranjat,s-a înegrit in jurul ei în locul unde și-a băgat nasul,apai medici,o plasa de antibiotice,că am descoperit-o la timp,altfel era mai grav happy câinii nu au probleme,dar fetița și chiar voi ați putea da de probleme serioase de sănătate. Chiar daca nu ai contact cu ei, o căpușă tot va cădea de pe câine și sa ști că se mișcă foarte repede, pot ajunge pe tine. Până gasesti o soluție fă-le o baie dinaia sănătoasă și nu-i mai lăsa afara din curte sau gradina macar. Sânt o mare pacoste căpușele, mai ales specia aceea mici mici, nici nu le vezi decât atunci când e prea târziu.

| Anonim58042 explică (pentru Eisenheim):

Mulțumesc mult!

| Anonim2682008 a răspuns (pentru Eisenheim):

Câinii fac o boală numită parvoviroză din cauza căpușelor și pot muri

| Eisenheim a răspuns (pentru Anonim2682008):

Așa e, dar spre deosebire de oameni sânt mai rezistenți, însă cum ai menționat nu sânt invincibili happy cât despre oameni, am menționat în răspuns propria experiență cu căpușele

| Anonim2682008 a răspuns (pentru Eisenheim):

Adevărat, unii oameni au probleme cu căpușele dar din câte știu eu câinii nu sunt foarte rezistenți la parvoviroză dacă nu sunt îngrijiți și tratați de această boală.

| Lizuca1234 a răspuns:

Ma uit si ma minunez de cei care spun ca un caine nu pateste nimic daca il musca o capusa. ba da! pot face babesioza, care este mortala! de semenea. muscatura de tantar transmite dirofilarioza, adica viermi la inima. mergeti la vet si cereti Simparica sau Bravecto pentru intern si pentru extern Advantix si zgarda Scalibor sau Foresto.

| Rihanna20B a răspuns:

Înțeleg situația dar eu am mers la medicul veterinar și mi-a dat o rețetă speciala pe care am luat-o de la farmacia veterinară. Te sfătuiesc să mergi și tu la medicul veterinar și să vezi ce îți spune. Nu e foarte scump acel spray. Eu am dat 20 de lei pe el. Se pulverizează la 3-4 zile.
Nu am mai avut astfel de probleme.
( te rog mult să îmi dai fundita)

| Anonim2682008 a răspuns:

Trebuie vaccinați sau e posib să moară din cauza căpușelor. Câinelui meu i-am cumpărat zgardă anti-purici și nu a luat din purici nici căpușe dar al meu este vaccinat. Dacă ai câini care nu sunt de rasă, nu locuiesc în casă cu tine și sunt de talie mare nu știu dacă ai fi dispusă să îi duci cu mașina la un veterinar, e destul de greu să faci asta. În afară de vaccinare nu știu ce poți face având în vedere faptul că ai încercat zgarda și nu a avut niciun efect. Poți apela la un medic veterinar

| marioooooooooo a răspuns:

O sa moare