| HamsterulMeu a întrebat:

In legatura cu perusii de care am vorbit in ultima intrebare voiam sa intreb:

-Daca vor avea pui sa pastrez un mascul sau o femela?

Intreb pentru ca eu am un mascul si o femela si stiu ca daca:
Va fii femela:
-voi avea prea multi pui pentru ca e un singur mascul confused

Va fi mascul:
-masculii se vor bate pana la moarte pentru perusica :-(

Ce imi sugerati?
Nu vreau raspunsuri gen "Atunci nu pastra nimic" pentru ca chiar vreau sa pastrez unul!

Multumesc!

4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Pastreaza o femela, puii oricum ii dai. Sunt de asemenea putine sanse sa faca pui sau ca acestia sa traiasca.

| NoFeelings a răspuns:

O femelă, sau îi ții în două colivii

| Andreea213 a răspuns:

Eu stiam ca nu este permis sa imperechezi puiu cu parintii, cel putin la mamifere, pentru ca vor iesi cu probleme genetice. Deci, daca pastrezi o femela, tatal ei se poate imperechea cu ea, iar daca pastrezi mascul e posibil sa faca pui cu mama sa. Imperecherea la perusi se face prin gelozie. Trebuie sa le cumperi o jucarie pasare si femela va fi atrasa de ea, iar masculul, fiind gelos pe jucatie, se va imperechea cu femela.

In concluzie:

Eu as pastra o femela (daca puii nu au iesit din ou nu stii se sex au), cu conditia sa am grija sa nu se imperecheze cu tatal ei, sau sa nu mai incerci sa ii imperechezi. ACEASTA ESTE DOAR PAREREA MEA!

| anapatrascu a răspuns:

Poti pastra femela sau pe amandoi.