| Jtedhajaj a întrebat:

Hei TPU, recent am gasit un cățel abandonat, îl găsisem acum 2 zile era lasat la poarta la mine asa ca am fost si i-am dat de mâncare, dar dupa cateva ore a plecat si l-am găsit a doua zi seara iar atunci eu si părinții mei am hotarat sa il luam. Era seara asa ca i-am dat sa mănânce si l-am culcat afară in cușcă unde avea o blană,a doua zi a venit timpul sa-i fac baie și pur si simplu am rămas șocat, nu am vazut atatia purici in viata mea pur si simplu la cap nu mai avea par, curgea sânge cand il spălăm. Nu aveam un șampon sau ceva anume asa ca l-am dat cu ceva si pur si simplu puricii au murit instant dar cățelul a plâns super mult, sunt șanse să aibă usturimi sau ceva mai ales ca l-am spălat si pe la urechi? Acum arată că un fulg de nea mic si alb.

19 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Foloseste doar solutii speciale destinate câinilor, impotriva parazitilor externi, nimic altceva, fiindcă îți ucizi catelul

| Jtedhajaj explică (pentru floresdemayo):

Era o soluție pentru capuse iar purici au murit instant, cățelul pare super ok

| Jtedhajaj explică (pentru floresdemayo):

Este super bine, l.am clătit toate cele

| floresdemayo a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Totusi, cum ii spune solutiei?

| Michaeel a răspuns:

Căței au purici. Mai ales în perioada asta, când e cald. Căpușe, purici, acum e perioada lor. Dacă cățelul e maidanez cel mai bine e sa îl duci la veterinar sa ii facă un control sa știi sigur ca e sănătos și poate sa ii dacă vaccin. Cauta ca sunt produse pentru purici, aveam un motan și le-am folosit.

| Nonolita a răspuns:

Mai copile inconstient, "cățelul a plâns super mult". Inseamna ca are ceva grav, sau i-ai facut tu cu solutiile tale. Mergi numaidecat cu el la veterinar.

| Jtedhajaj explică (pentru Nonolita):

Este super bine, cățelul a fost batut înainte avea răni la cap nu inteleg de ce tot eu sunt de vina el a plâns din momentul în care l.am băgat în apa, acum nu mai are nimic

| Jtedhajaj explică (pentru Nonolita):

Dacă aș putea ti as trimite poze sa vezi cum arată si cum arată acum, avea răni, i se simt coatele era super murdar si avea pur si simplu o mulțime de purici acum este perfect i.am făcut baie este alb ca un fulg de nea, incerc sa i ofer o viață cat mai buna posibilă, pur si simplu am folosit soluția aia, pe moment dar acum nu mai are nici un parazit este super

| Nonolita a răspuns (pentru Jtedhajaj):

A plans pentru ca ai dat cu o solutie peste ranile deschise. Il ustura. Poate ai agravat ranile. Nu conteaza culoarea blanii ci starea sanatatii. Dar daca tu vrei sa-l omori in chinuri, incearca intai pe tine sa vezi cum este. Apoi mai vorbim.

| Jtedhajaj explică (pentru Nonolita):

Este super bine am verificat tot i.am mai facut o baița fără nimic, trebuie sa ii cumpăr zgarda, nu stiu ce sa folosesc pentru purici

| Jtedhajaj explică (pentru Nonolita):

Imi cer scuze pentru că am fost inconștient pe moment, nu vreau sa para ca sunt o persoana rea mereu am salvat animale...

| Jtedhajaj explică (pentru Nonolita):

Fii sigur ca nu am vrut sa ii fac rau, dar cum pot verifica daca are ceva? Acum nu mai face nimic e foarte jucăuș? i.am verificat auzul, vedere o sa l mai clătesc

| Jtedhajaj explică (pentru Nonolita):

Cum ma pot revansa fata de el nu am veterinar de cat la 40 si ceva de km distanta, poate păți ceva pe viitor acum nu da semne de nimic, dar putea fii mortal acum am aflat te rog ajuta.ma ce as putea face sa ma revansez fata de el, poate păți ceva pe viitor?

| Nonolita a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Comportament afectiv fata de el, asta ar fi revansa.

| Nonolita a răspuns (pentru Jtedhajaj):

"vedere o sa l mai clătesc"
Nu stiu daca am inteles bine, dar ai grija cu ce-i dai pe la ochi, sa nu-l orbesti!
Daca ajungi intr-o farmacie veterinara (sunt multe prin sate) cere acolo ceva special pentru ochi.

| Nonolita a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Ok.
Dar pe viitor cere sfaturi (si asculta) inainte de a face ceva gresit.

| mbsg1335 a răspuns:

Du-l cat de repede posibil la un veterinar sa iti spuna ce e de facut, cu siguranta nu ai vrea sa mutilezi animalul

| Jtedhajaj explică (pentru mbsg1335):

Dar nu pare să facă nimic este la fel ca si înainte.