| AlexMarian17 a întrebat:

Un ou de rata pus la incubat s-a crapat( doar coaja) iar acea folie protectoare era intacta.Am spart oul si am vazut ca puiul era viu.Dca il lasam pana scotea, traia chiar si cu coaja crapata? Mentionez ca data ecloziunii este pe 27 aprilie.Dau funa!

Răspuns Câştigător
| user123654 a răspuns:

Din câte știu, trebuie să ajuți pasărea să iasă din ou DOAR când încearcă de câteva ore să spargă coaja, fără să reușească, și/sau dacă nu pare că se mai mișcă pentru a ieși din ou. Nu e vorba că pasărea e slabă, însă e posibil ca membrana din ou să se fi uscat și/sau pasărea să fie prea mare pentru a se mai putea mișca în coaja oului să o spargă. „Dacă un ou este spart de o Forță exterioară, viața ia sfârșit. Dacă e spart de o Forță interioară, viața începe. Lucrurile mărețe întotdeauna încep din interior." (Jim Kwik)

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Puteai sa lipesti in lungul fisurii cu folie adeziva mai tare (banda de aluminium), numai fisura asa ca sa fie cit se poate de etansa.
Apoi incercai.
Oul are contact cu exteriorul aspirind si elimind gaze si umiditate. In cazul unei fisuri se poate deregla acest schimb, de ex oul sa se "usuce" mai mult dar si sa patrunda bacterii, ciuperci din atmosfera care sa il atace.
Ar fi meritat incercat.
P.S. Ouale la incubator trebuie rotite periodic. Probabil stii asta.

| RomanianBoy333 a răspuns:

Da doar poate era cu handicap! happy