| helphelphelp a întrebat:

Hei, TPU. Vreau sa imi cumpăr un cățel pentru apartament, dar nu stiu sa aleg dintre yorkshire terrier si bulldog francez. As vrea sa fie unul care sa nu latre încontinuu si sa fie dragalas si cand creste. De asemenea, sa nu fie incapatanat sau sa strice tot prin casa. Ce ar trebui sa aleg dintre aceste 2 rase? Multumesc frumos, dau funda.

Răspuns Apreciat de Editori
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Indiferent de rasă, dacă nu îl dresezi, va roade și va latra. Un câine necesită multă atenție și implicare. Ei rod cel mai mult când sunt mici, pentru că le dau dinții, la fel cum fac și copiii. Tu trebuie să fii atent ca atunci când roade ceva interzis, să îi distragi atenția cu jucăriile lui, permise. Dresajul se face prin joacă. Despre lătrat, de asemenea sunt tehnici de dresaj. Îți recomand "it's me or the dog". Cat despre rase, trebuie să te interesezi foarte bine înainte despre fiecare. De exemplu, yorkshire are un singur strat de păr și trebuie îmbrăcat în sezonul rece. Ori că dacă mănâncă pâine se baloneaza, ori alune, paralizează. Poate o rasă mai puțin pretențioasă ar fi mai ok.

2 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Cuminte si dragalas, mai bine o pisica.

| VladuCristianCo a răspuns:

Cum a zis izabela dar puncteaza si vecini zic si eu