| NicollNikkyKv a întrebat:

Hei... TPU vreau sa-mi iau un caine... dar nu stiu ce rasa sad.
App ..stau la casa si am curtea mare...
As vrea un caine de talie medie nu mare, si sa nu fie pretentios
Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? :*

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Există o ordonanță și o lege cu câinii periculoși!
http://www.politiaromana.ro/ordine_publica/caini_periculosi.htm
http://www.dresaj.com/ordonanta_urgenta.php
Ordonanta de urgenta nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind regimul de detinere al câinilor periculosi sau agresivi.
In temeiul prevederilor art., 114 alin. (4) din Constitutia României, Guvernul României adopta prezenta ordonanta de urgenta.
CAPITOLUL l
Dispozitii generale
Art. 1. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, prin câini periculosi se întelege câinii apartinând urmatoarelor rase, grupate în doua categorii, dupa cum urmeaza:
a) categoria l: câinii de lupta si de atac, asimilati prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
b) categoria a ll-a: câinii din rasele Staffordshire Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitane, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.
http://www.politiaromana.ro/ordine_publica/oug_55_2002.htm
ART. 1
În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin câini periculoşi se înţelege câinii aparţinând următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum urmează:
categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
categoria a II-a: câinii din rasele Staffordshire Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.
LEGE NR. 60 DIN 11 MARTIE 2003 PENTRU APROBAREA ORDONANŢEI DE URGENŢĂ A GUVERNULUI NR. 55/2002 PRIVIND REGIMUL DE DEŢINERE AL CÂINILOR PERICULOŞI SAU AGRESIVI

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

ARTICOL UNIC
Se aprobă Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 311 din 10 mai 2002, cu următoarele modificări:
1. Litera b) a articolului 1 va avea următorul cuprins:
"b) categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor."

În conformitate cu astea Mastiff-ul, și Rottweiller-ul ar fi câini periculoși.
Ciobănescul Mioritic este mai mare decât Rottweiller-ul, dar nu îl văd trecut la câini periculoși.

Te vei uita pe site-ul indicat( http://www.animale.ro/caini ) și vei vedea ce câine îți place mai mult!

| anca29 a răspuns:

Mie imi place foarte mult golden retriever, labrador, ciobanesc german... E parerea mea! Macar uita-te ca eu zic ca rasele astea merita nota 10!

| Hollocause a răspuns:

Yorkshire Terrier

http://www.google.ro/......tp?/imgres
E frumos.
Sau :
Ciobanescul suedez

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| DianaDia1237 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa iti cumperi un ciobanesc german... Poate fi neprietenos si agresiv cu strainii daca il inveti asa de mic. Fiecare caine creste cu temperamentul crear de cand era pui de catre stapanul sau. Bafta!

| rasnoveanu a răspuns:

Daca ai curte mare eu te-as sfatui sa-ti cumperi un ciobanesc german este foarte prietenos daca il cresti tu de la 1 luna, e cel mai inteligent caine sa stii

| DianaDia1237 a răspuns (pentru rasnoveanu):

Parca zicea ca nu vrea sa fie prietenos