| ALEXANDRA1356 a întrebat:

Heii, ma ajutati si pe mine cu ceva, va rog? ^_^
De un an, am un hobby : scriu poezii. Momentan am in jur de 160. Credeti ca daca as suna la o editura sa imi tipareasca o carte, s-ar putea? ( pentru ca vreau doar una singura, doar pentru mine, sa o am la mine in biblioteca, nu mai multe, pentru a le da inspre vanzare ).
Ce ar trebui sa fac daca se poate. si cam cat ar costa?
Multumesc!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| HoneyPot a răspuns:

Un singur exemplar nu merita sa-l scoti la editura. Designul copertei, corectarea textului, formatarea, tiparirea, etc, ar costa peste 1200 RON(12 milioane). Sa dai 1200 RON pentru o carte de tinut in biblioteca este ceva deplasat. In plus, nu cred ca ar accepta vreo editura sa editeze si sa tipareasca in mai putin de 100 de exemplare. N-ai ce sa faci, ori publici ca lumea cu exemplare in librarii, ori renunti la ideea tiparitului.

| STyL3z a răspuns:

Iti recomand sa vorbesti cu profesori, cu parintii si cu prietenii pentru a te ajuta la publicare... poti suna la o editura recomandata de lume... care te poate accepta.
sau daca esti scolar poti publica in revista sc, iar dupa incetul cu incetul ti'o poti publica tu singura
Sper ca te'am ajutat!

| Funditza88 a răspuns:

Poti suna la o editura din orasul tau, mai intai corecteaza poeziile, daca sunt bune, le vor publica. Daca se vand, primesti bani. Oricum daca profesorii si colegii tai stiu ca ai scris o carte sunt sigura ca o vor cumpara. Multa bafta!

| RoyalLuxury a răspuns (pentru Funditza88):

Nu exista ceea ce spui tu. O editura nu-ti sponsorizeaza aparitiile. Sistemul este simplu, platesti apare cartea si recuperezi diferenta.

| RoyalLuxury a răspuns:

Nu este atat de simplu cu editurile. Ele nu sponsorizeaza si trebuie sa-ti platesti aditarea cartilor in avans.Cel mai simplu, pentru inceput sa nu investesti bani, iti faci un site, si publici 2, 3 randuri dintr-o poezie, ca cineva sa o poata citi pe toata sau mai multe, sa-ti plateasca prin sms. Nu este atat de greu. Avand in vedere ca ai un portofoliu destul de mare cred ca ai avea sanse de reusita.