| anonim_4396 a întrebat:

Hello!

Am o vecina care a luat 2 pisici de pe strada. Nu le tine in casa, dar le-a facut culcus langa apartamentul ei. Problema este ca pisicile isi fac nevoile la parter. De cateva ori m-am trezit cu fecale la usa. Isi fac nevoile si in fata usilor de la restul apartamentelor de la parter. Am folosit otet, lamaie si rozmarin. Cateva zile nu am mai avut surprize, in schimb si-au facut nevoile in fata usilor de la restul ap. Azi dimineata am avut iar surpriza in fata usii.
Care ar fi cea mai buna solutie pentru a scapa de aceasta problema?
Mentionez ca pisicile stau la etajul 2. Nu inteleg de ce vin la parter sa isi faca nevoile.
Vecinei nu ii pasa de faptul ca ele isi fac nevoile la parter.

Multumesc!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se discuta cu administratorul blocului, daca imergeti mai multi vecini sansele de a scapa de problema vor fi in avantajul vostru. Nu e nevoie sa discutati cu vecina pentru ca nu o sa rezolvati nimic.

| HelloWorld00 a răspuns:

Dupa parerea mea, un lighean mic cu nisip de pisici ar rezolva problema... doar ca acestea ar trebui platite de doamna care tine pisicii, asta daca banii nu sunt o problema pentru dumneavoastra. Va sfatuiesc ca incercati aceasa metoda ca sa nu treceti direct la solutia de a da pisicii in gerul de afara. Daca animalele si ar face nevoile la litiera, iar doamna ar strange regulat bulgarii cu mizerie, nu cred ca nu s-ar mai putea trai asa macar pana in aprilie, cand se va incalzi. Procedati cum doriti, dar eu sunt de parere ca cea mai rapida metoda nu e totdeauna cea mai morala. In alte tari, este un lucru normal ca blocurile sa ofere adapost animalelor strazii pe timp de iarna.

| nedeea86 a răspuns (pentru HelloWorld00):

In alte tari nu sunt animale pe strazi, cum ii aici.

| HelloWorld00 a răspuns (pentru nedeea86):

Asta pentru ca se investesc bani in sterilizari sau in ingrijirea lor in spatii mari. La noi se asteapta ca animalele de pe strada sa nu se mai inmulteasca ceea ce e clar imposibil, dar noi preferam sa traim in genul asta de iluzii decat sa analizam realitatea si sa gasim solutii.