| sebweb a întrebat:

Hello! Cum pot obtine pedigree pentru un caine(ciobanesc caucazian).

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Sebweb: nu poţi cumpăra un certificat de pedigree. Certificatul atestă faptul că patrupedul tău are părinţi de rasă şi poate fi montat cu alte exemplare din aceeaşi rasă. E emis de crescător care are dreptul de a emite astfel de acte pentru că e afiliat şi aprobat de Asociaţia Chinologică Română.
Practic, pe un astfel de cerficat se poate vedea arborele genealogic al câinelui.
De ce e nevoie de un astfel de certificat? Pentru că aşa se poate afla dacă patrupedul respectiv e predispus unor probleme genetice care afectează rasa ori ba. De aceea se fac tot felul de analize costisitoare câinilor de rasă folosiţi la montă, pentru ca masculii sau femelele să nu transmită bolile ereditare, în cazul în care se adevereşte că le au.
Din câte ştiu, se puteau înscrie şi câini fără acest certificat în expoziţii, pe parcurs, dacă corespundeau standardelor, fiind înscrişi într-un fel de carte de origine a rasei. Dar parcă nu se mai acceptă astfel de înscrieri la molossi (parcă) şi ciobăneşti. E posibil totuşi să mă înşel, aşa că mai bine întreabă la asociaţia chinologică din oraşul tău.
Uite, aici găseşti câteva informaţii despre expoziţiile chinologice: http://www.animalutul.ro/......anine/645/

3 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna sebweb,
Ar fi trebuit sa ai macar certificatul pedigree de la persoana de la care ai cumparat cainele.
Pa, pa

| DjSmoKEE a răspuns:

Du-te la real. la caini si gasesti pedigree happy si pentru tine happy

Răspuns utilizator avertizat