| RoxB a întrebat:

Hello.
Este cineva doctor veterinar? - intrebare legata de paralizare. Am un caine maidanez, are aproape 8 ani, pana acum l-am tinut la curtea bunicii, insa am vandut casa de acolo si as vrea sa-l aduc la bloc. Mi-a zis cineva ca daca il mut de la curte la bloc ii vor slabi muschii de la picioarele din spate si va paraliza. Este adevarat? Stiu ca pot aparea probleme daca nu iesi cu el din casa, dar intentia mea este sa ies cu el la plimbare de 4 ori pe zi, cu un total de 3-4 ore pe zi. 2 plimbari vor fi cate 1 ora fiecare, celelalte 2 vor fi ori 30 min fiecare, ori tot cate 1 ora. Pot aparea probleme in aceste conditii? Ii fac rau daca il aduc la bloc?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este adevarat!
Cine ti-a spus a vrut sa te sperie sau a facut-o din rautate, ca sa nu iei cainele de acolo!

Cainele la 8 ani nu este batran, este abia la jumatatea vietii. Unii caini traiesc chiar si pana la 20-22de ani, daca sunt bine hraniti si ingrijiti.
Daca iti este drag cainele, ia-l la bloc si ingrijeste-l, plimba-te cu el macar dimineata si seara, ca sa isi faca nevoiele afara si sa se bucure de aer. Cu hrana buna, blana ii va arata bine si cum este inca tanar, va fi un caine jucaus si un prieten adevarat.
Caini sunt: inteligenti, loiali, protectori si iubitori.

6 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Paralizia apare la anumiti caini (mai ales la cei batrani) indiferent daca sunt tinuti la bloc sau curte

| untu a răspuns:

Nu poti sa aduci cainele maidanez la bloc caci caine le aduc purici si il contamineaza pe toti vecinii din bloc! Pune-i cainelui tau o zgarda antipurici! Iti recomand sa dai la un vecin care nu are caine sau sa-l donezi cuiva daca tot il vinzi casa bunicii! In ce clasa esti?

| untu a răspuns:

Cat e mare e cainele maidanez? Sa porti cainelui tau o zgarda antipurici, dar trebuie sa inregistrezi la primarie, sa puna cipuri la urechi daca vrei sa-l aduci la bloc! Dar nu iti recomand ca cainele tau mare sa stea la bloc pentru ca trebuie sa ai acord de la toti vecinii, ca sa nu ai probleme pe viitor si va trebui sa platesti la asociatie intretinerea pentru cainele tau! Nu e potrivit sa stea in apartament!

| tehno125482 a răspuns:

Frate nu intreba pe TPU daca e cineva veterinar!
poate te minte si iti da indicati gresite!
mai bine du-te la un cabinet de veterinar!

| tehno125482 a răspuns:

Ok!
sper sa te fi ajutat sfatul meu!

| simiy a răspuns:

Sigur nu pateste cainele nimic daca il duci la bloc. Saracul macar nu o sa stea in frig si ploaie iarna