| DIGIT4L a întrebat:

Help! Am o pisica de ~6 luni si astazi a stat pe afara mai toata ziua cand am iesit a venit la mine mieunand, nu mi s-a parut ca are ceva asa ca am dus-o si i-am dat mancare dar acum se rostogoleste si tavaleste pe jos mieunand (de durere cred) si cand o ating in zona coloanei de la mijloc spre coada (mai ales la inceputul cozii) miauna tare si scoate ghiarele sa ma zgarie...Ce sa ii fac? Nu am cum sa o duc la vreun veterinar.
Posibil sa fi luat purici? ..mai sunt pisici prin zona si nu sunt ingrijite...a mea nu a avut pana acum...

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Sa speram ca e doar o lovitura puternica..sa nu fie vreo luxatie ca aia doare.
Daca avea zona respectiva rupta ii taia si maduva si nu o mai simtea si statea atarnata coada dar e bine ca reactioneaza si o doare.
Puricii nu dau reactii de durere..doar s-ar fi scarpinat...
Poate a cazut pe coada..mai sunt si pisici care nu tot timpul aterizeaza in picioare. Daca in urmatoarele zile tot o doare iti recomand sa ii faci o radiografie..sunt si cabinete de oameni care fac si dupa te duci cu radiografia la doctor sa vada daca nu e luxatie.
Dar sa speram ca e doar o lovitura puternica si o simpla inflamatie caare o sa treaca in cateva zile.
Sanatate!

3 răspunsuri:
| UnNimeniFaraNimic a răspuns:

Poate a avut de-a face cu un idiot care iubeste sa loveasca animale. Asteapta cateva zile, vezi daca ii trece, daca nu du-o cat mai curand posibil la veterniar. Ar trebui sa fi orb sa nu iti dai seama daca are purici sau nu(creaturiile astea se plima peste tot, cauta pe net o poza daca chiar nu stii cum arata). *Funda big grin

| DIGIT4L explică (pentru UnNimeniFaraNimic):

Am verificat-o acum ...nu are purici sad Cred ca a apucat-o cineva de coada ca o doare fix in locul ala coadacoloana

| UnNimeniFaraNimic a răspuns (pentru DIGIT4L):

Astpeata cateva zile, poate isi revine. Daca nu veterninar scrie pe coada ei. Eu am avut un motan, avea 11 ani(practic am crescut cu el de la 5 ani). Intr-o zi a venit acasa(nu stiu cum a reusit sa mai ajunga acasa) cu coloana zdrobita. Dupa cateva zile a murit, si mi-a parut foarte rau. Ai grija ce faci!