| TheLittlePinkPrincess a întrebat:

Hey! Am o pereche de perusi de 2 ani. Ei au stat mereu pe holul de la camera parintilor mei. Azi am vrut sa ii mut la mine in camera dar am cateva intrebari pentru a imi convinge parintii.

1. In camera mea am un covor mare si daca perusii fac multa mizerie, exista vreo cale sa nu se mai imprastie cojile de seminte peste tot?

2. Casa mea este semidecomandata si in camera mea nu am ferestre, decat in camera cealalta unde sta bunica mea (nu, nu pot sa ii tin acolo) ii poate afecta cumva daca stau la lumina artificiala sau ceva?
3. Noaptea nu fac galagie, nu?
4. Cand e cald afara ii mai scot cu colivia la soare si lumina. Schimbarea luminii poate afecta?

Va rog ajutati-ma. Primavara asta vreau sa ii imperechez si sa le castig increderea dar trebuie sa stea in camera mea deoarece holul e destul de aglomerat de obicei si nu vreau sa mai stea acolo.

Răspuns Câştigător
| ℓαυяα a răspuns:

1. Eu ii pun sub colivie o cârpa pe care o scutur de fiecare data.
2. Nu se întâmpla nimic dacă ii ții la lumina artificiala dar sa mai vadă și lumina naturală din când in când.
3. Al meu nu face gălăgie noaptea, doar coboară, mănâncă și după sta linistit.
4. Sa nu îl ții in soare.
Al meu sta in camera mea noaptea iar pe timpul zilei îl țin in Bucătărie, cu geamul deschis, ii place sa se uite pe geam laughing

| TheLittlePinkPrincess explică (pentru ℓαυяα):

Mersi mult, chiar ma ajuta?

3 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

1. Poti pune un ziar ceva care sa acopere partile laterale ale coliviei pentru a evita sa sara cojile de la seminte pe jos, dar asta inseamna sa acoperi o parte din colivie si e posibil ca perusii sa se sperie, plus ca le iei foarte mult din vizibilitate.

2. Aici iti poti pune tu singur intrebarea cum ar fi sa stai intr-o camera doar cu lumina artificiala. Dupa un timp iti afecteaza ochii, mai ales pe cei ai perusilor. Deci dupa cateva ore de lumina artificiala au nevoie si de lumina naturala.

3. Unii mai fac galagie si noaptea. Eu de exemplu am avut un perus care facea galagie pe timpul noptii, dar se intampla destul de rar.

4. Daca nu au stat foarte mult timp in lumina artificiala sau intr-o camera intunecata nu-i afecteaza cu nimic schimbarea luminii.