| Kata_KatalynutsSa_1997 a întrebat:

Hey! As vrea sa stiu cum vad cainii(alb-negru etc.) Eu am un Tekel Soricar si as dori sa aflu cum vede acesta. Dau funda pentru rasp corect:X

Răspuns Câştigător
| JockerStoica a răspuns:

Buna.Multi oameni se intreaba daca prietenul cel mai fidel al omului vede lumea color sau alb-negru. Este normal ca noi oamenii sa incercam sa umanizam animalele de companie si sa speram ca vad si simt aceleasi lucruri ca noi.

Cainii tind sa fie prezbiti (nu vad bine de aproape) din cauza ca au muschii ochilor foarte slabi, insa vad color intr-o anumita masura, insa nu culori la fel de clare cum vedem noi.

Retina cateilor are mai putine celule con – celulele care detecteaza culorile – decat retina umana. Cu ajutorul celuleror con ei pot distinge intre albastru, galben si gri, insa nu au celule care disting rosul si verdele, lucru foarte similar cu ceea ce numin noi daltonism.

Partea buna este ca retina lor contine mai multe celule bastonas (sensibile la lumina) decat celule con, iar aceast lucru determina o foarte mare acuitate vizuala nocturna a cainelui; in plus, cainele are o membrana reflectorizanta in spatele retinei, ceea ce da cunoscutul luciu in noapte al ochilor de caine.

Cainii percep unele culori, insa sunt mai buni la a distinge nuante mult mai subtile de gri sau culori mai inchise. Cateva dintre avantajele pe care cainii le au, fata de noi, oamenii, este faptul ca au pupilele mult mai largi, astfel ca au un unghi vizual mult mai mare, putand astfel sa urmareasxa foarte usor obiecte in miscare. Dupa cum am mai spus, numarul mare de celule bastonas le ofera o vizibilitate mult mai buna pe timp de noapte.

Cu toate ca nu vad lucrurile la fel de clar precum le vedem noi, cainii au simtul mirosului si al auzului foarte accentuate, fapt ce le confera un avantaj major.

In concluzie, cainii vad in mare parte alb-negru, dar pot distinge si cateva culori, insa nu la fel de luminoase si intense ca noi.

3 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Caini nu vad alb-negru de unde stim ca vad asa noi nu avem cum sa stim nici experti nu pot zice cum vad ei si astea poate vad de departe alb negru si de aproape normal nu cred ca vom sti

| alexandra5251 a răspuns:

Vede alb-negru.

| Iulian922 a răspuns:

Cainii tind sa fie prezbiti (nu vad bine de aproape) din cauza ca au muschii ochilor foarte slabi, insa vad color intr-o anumita masura, insa nu culori la fel de clare cum vedem noi.

Retina cateilor are mai putine celule con – celulele care detecteaza culorile – decat retina umana. Cu ajutorul celuleror con ei pot distinge intre albastru, galben si gri, insa nu au celule care disting rosul si verdele, lucru foarte similar cu ceea ce numin noi daltonism.

Partea buna este ca retina lor contine mai multe celule bastonas (sensibile la lumina) decat celule con, iar aceast lucru determina o foarte mare acuitate vizuala nocturna a cainelui; in plus, cainele are o membrana reflectorizanta in spatele retinei, ceea ce da cunoscutul luciu in noapte al ochilor de caine.

Cainii percep unele culori, insa sunt mai buni la a distinge nuante mult mai subtile de gri sau culori mai inchise. Cateva dintre avantajele pe care cainii le au, fata de noi, oamenii, este faptul ca au pupilele mult mai largi, astfel ca au un unghi vizual mult mai mare, putand astfel sa urmareasxa foarte usor obiecte in miscare. Dupa cum am mai spus, numarul mare de celule bastonas le ofera o vizibilitate mult mai buna pe timp de noapte.

Cu toate ca nu vad lucrurile la fel de clar precum le vedem noi, cainii au simtul mirosului si al auzului foarte accentuate, fapt ce le confera un avantaj major.

In concluzie, cainii vad in mare parte alb-negru, dar pot distinge si cateva culori, insa nu la fel de luminoase si intense ca noi.