| Anamaria13m73829j a întrebat:

Hey, cum îmi pot dresa câinele?
Aș vrea niște metode

Răspuns Apreciat de Editori
| seth2016 a răspuns:

Metoda pentru dresarea cainelui se numeste conditionare operanta. Folosesti la dresaj un intaritor primar (de regula ceva de mancare), ghidarea, comenzile verbale (pot fi si gesturi sau sunete) si un intaritor secundar (lauda - "Bravo").

E foarte important sa le folosesti in ordinea care trebuie, sa ai rabdare si sa inveti cainele doar cate un comportament odata.

Ghidarea ii arata cainelui ce trebuie sa faca. Ghidarea se face cu mana sau cu lesa, in functie de ce-l inveti.

In prima etapa folosesti ghidarea si o asociezi cu comanda verbala, intaritorul primar si secundar: spui "Sezi", impingi usor cu mana de spatele cainelui pana cand s-a asezat in pozitia "Sezi", apoi ii dai intaritorul si il lauzi in acelasi timp.
Repeti de cateva ori pana cand "pricepe".

In a doua etapa continui fara ghidare. Repeti de cateva ori.

In a treia etapa dai intaritorul primar (ceva de mancare) din cand in cand, aleator, intaritorul secundar (lauda) il oferi cu generozitate de fiecare data, imediat dupa ce cainele a facut ce i-ai spus.

In a patra etapa elimini si intaritorul primar (ceva de mancat). Pe acesta il vei oferi rar si la intamplare in continuare. Intaritorul secundar il oferi de fiecare data ca nu te costa nimic.

Dupa ce cainele executa comanda de fiecare data fara ezitare poti sa-l inveti un nou comportament. Reteta este aceiasi ca mai sus: comanda, ghidare, intaritor pozitiv primar si secundar.

Nu folosi niciodata intaritori negativi (pedepse) cand dresezi un caine. Inarmeza-te cu rabdare, unii invata mai repede altii mai incet. Nu te grabi si nu grabi cainele.

Succes!

2 răspunsuri:
| Florin9595 a răspuns:

Depinde ce varsta are daca este mic cu rabdare daca este mai mare du-te la un dresor.