| Cricy a întrebat:

Hey. De cand ies cu cainele meu mi-am format un fel de gasca cu stapani de caini si cainii lor iar majoritatea sunt husky si vreau sa spun ca suntem vreo 6 deci 4 husky, un malinois si un labrador. Oricum, cel mai batran are 7 ani si intr-o zi vorbeam cu stapanul lui si ii spuneam ca mi-ar fi placut sa mai vad alt malinois iar el mi-a raspuns ca atunci cand l-a luat pe el erau doar vreo 3 husky in tot orasul si am observat ca e pe "moda". La ce ma refer. Cu 10 ani in urma erau la moda malinois, ciobanestii germani, rase mari de caini, de paza. Acum 7 ani am inteles ca la moda erau cockerii si begle, acum 4 ani erau la moda cainii de poseta, iar acum husky si bichonii. Credeti ca o sa mai revina vreodata rasele masive la moda din nou in România?
Fara hate.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Eu cred ca rasele astea de talie mica/medie vor prinde mai bine decat alea de talie mare cand vine vorba de cainii de casa. In curte poti avea un caine cât vrei de mare dar cand de exemplu stai la bloc in oras este foarte greu. Eu am avut un rottweiler la bloc. Este cainele tatălui meu, l-am tinut eu cat a fost el plecat din tara. Nu era agresiv, toti copii veneau sa il mangaie si se jucau cu el. Problema erau parintii. Chiar si in lesa si cu botnita faceau scandal cand treceam pe langa copii. Prin oraș la fel, trecatorii se luau de mine ca vezi doamne nu e normal asa ceva. Cand am fost cu el in parc (in lesa tinut din scurt si cu botnita) cineva a chemat politia si politistii mi-au luat datele si m-au dat afara din parc. Astia-s oamenii. Aici nu e vorba numai de pitbulli si rottweileri. Cunosc oameni cu cani de talie mare (corcituri, caucazieni, mioritici), trec prin aceeași treaba. Si nu poti sa ii ignori pur si simplu pe oamenii respectivi. Eu cred ca oamenii evita rasele mari ca sa aiba parte de pace cand ies cu ei in lume.

| Cricy explică (pentru GabyT10):

Stiu, si nu as vrea sa fiu niciodata in situatia ta pentru ca as turba, tin la cainlele ala mai mult ca la orice, dar e destul de frustrant sa vezi numai bichoni, majoritatea agresivi pentru ca stapanii nu stiu cum sa ii stapaneasca, si sa nu mai vad un caine mare, cu care sa se poata juca. As vrea sa mai revad mioriticii de anii trecuti, dobermanii, goldenii, pe scurt, rasele mari, cu care ea chiar se poate juca. M-am saturat sa imi tin catelul in lesa cand aia mici umbla si fara si nimeni nu le spune nimic. M-am saturat sa mi se zica sa o tin in casa ca le ataca sobolanii in conditia in care ea musca doar la comanda. E destul de frustrant si ma iau mereua cearta pe tema asta.

| Atim a răspuns (pentru Cricy):

N-am ce sa faci, asa sunt românii. Asa sunt crescuti. Sigur ai auzit si tu părinți luându-si panicati copiii in brate cand trece un caine pe langa ei sau zicându-le "nu te duce la ham-ham ca o sa te mănânce!" cand esti crescut asa de mic, normal ca ajungi un om speriat de câini. Unii se tem si de aia mici. Mulți mai arunca si vorbe de genul "locul cainelui e la stana, nu in casa!" sau "uite la ei cum tin javra aia! Aia mănâncă 4 galeti de carne pe zi... Un copil nu ar tine..." si tampenii de genul. Daca iti pierzi timpul sa te certi cu unul, dupa dai de altul si tot asa. Am mai avut o cățelușa de talie mai mica, nu era de rasă. Cu ea era mai simplu, puteam merge in parc, o puteam pune sa ma astepte când intram in vreun magazin, nu primeam atatea remarci cand ieseam cu ea in oras, puteam sa o iau in mijloace de transport în comun, fara atata scandal. Ei bine, cu câinele tatălui meu, nu aveam atata libertate si pace. Majoritatea oamenilor nu vor sa se complice cu tot stresul asta suplimentar si isi iau un catel care e mai acceptat de societate chiar daca poate ar prefera unul mai mare.

5 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nu iti iei un caine pentru ca e la moda. Iti alegi rasa in functie de compatibilitatea intre personalitatea cainelui si a ta, in functie de marimea cainelui proportionala cu cat spatiu ai etc

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Contează în primul rând ce câine îți place ție.

| GabyT10 a răspuns:

"Moda" cu caini mi se pare o mare tampenie.Toate rasele sunt la "moda",adevarat,unii prefera cainii de talie mica/mica-medie sau medie (rar talie medie-mare), deoarece sunt mai usor de ingrijit, costurile pentru hrana, transportul, toaletarea lor sunt mai mici (sa nu mai spunem de cei ce stau la bloc si platesc intretinere si evident se tine cont de spatiu). Parerea mea este ca „moda" cainilor tine de banii fiecaruia.Este foarte greu sa cresti caini de talie mare/gigant, pe langa bani e nevoie de spatiu iar in orase greu poti detine o astfel de talie (de asta nu prea vezi sa fie la moda).Am caini de talie mare, inca sunt la "moda", dar putini isi asuma cresterea unui astfel de exemplar.