| ly01 a întrebat:

Hey,lume! Cum pot sa-i convingpe parinti ca sa-mi ia un hamster? Fundita; X

Răspuns Câştigător
| Kiim a răspuns:

Hamsterii sunt animale de companie foarte drăguțe. Sunt mici, interesanți, și este amuzant să te joci cu ei. Dacă le pui jucării în cușcă, este distractiv să îi vezi cum se joacă. Nu este greu să ai grijă de ei, deși trebuie să îți aduci aminte să le faci curat în cușcă și să le înlocuiești așternutul.
Cu toate acestea, nu întotdeauna părinții tăi vor fi de acord să-ți cumpere un hamster. Citește câteva idei care te pot ajuta să-i convingi.

Interesează-te despre hamsteri, citește toate articolele de pe acest site. Ești sigur că vrei unul? Ei trăiesc doar doi ani! Sunt sensibili la lumină, căldură, și multe alte lucruri cum ar fi alte animale sau copii mici. Dacă mai ai și o pisică, aceasta va încerca să-l mănânce, așa că mai gândește-te odată. nu îi poți ține în bătaia directă a razelor soarelui și au nevoie de o temperatură stabilă. Trebuie mângâiați zilnic pentru a rămâne prietenoși iar cușca trebuie curățată săptămânal pentru a rămâne sănătoși.

Prima dată trebuie să îți întrebi mama dacă îți poți lua un hamster. Trebuie să alegi un moment bun, când mama ta este într-o dispoziție bună. Dacă îți spune că nu, insistă dar fără să devii plictisitor. Niciodată să nu încerci să impui forțat voința ta, să începi să țipi, să plângi sau să îi rogi întruna. Acest lucru nu face decât să o supere și mai tare și nu vei ajunge nicăieri. Lasă să mai treacă câteva zile și încearcă să o duci la un magazin de animale, unde să îi arăți hamsterii. Vorbește-i despre hamsteri (doar lucruri bune). Dacă îți spune că poate, atunci vorbește cu tatăl tău și roagă-l să o convingă pe mama ta. Arată-le poze cu hamsteri, fă-i să devină interesați despre ei. Un prieten care are deja un hamster te poate ajuta, dacă le vorbește despre hamsterul lui. Ai răbdare. După câteva săptămâni sau doar câteva zile s-ar putea să fie de acord. Dacă nu, întreabă-i care este motivul. Știind care este motivul, poți să te împaci cu ideea că nu îți vor lua unul, sau poți plănui mai departe cum să-i convingi.

Cel mai adesea, ei nu sunt de acord să-ți ia un hamster pentru că se gândesc că nu vei avea grijă de el, și toată grija va cădea pe capul lor. Dacă ai deja un acvariu cu pești, spune-le părinților că dacă ai grijă de pești, poți avea grijă și de un hamster. Dacă un pește a murit recent, spune-le că nu a fost din vina ta. Dacă nu ai pești, atunci spune-le că nu au nici un motiv să nu aibă încredere în tine, pentru că nu au nici o dovadă că nu vei avea grijă de el. Alt motiv poate fi cel financiar. Fă un calcul privitor la creșterea hamsterului, cât costă hamsterul, cușca, mâncarea, roata și tot ce mai trebuie. Dacă le arăți acest calcul părinților, le dovedești că ești destul de responsabil pentru a avea grijă de animalul tău, ceea ce te va ajuta în a-i convinge să-ți ia unul. Spune-le că hamsterii sunt animale foarte ieftine, atât când îi cumperi cât și ca îngrijire. Începe să economisești bani, și arată-le câți bani ai strâns. Spune-le părinților că vei plăti tu pentru tot, și că poți face singur jucării pentru hamster, ca să nu mai cheltui bani. Nu renunța, insistă! Caută cărți despre hamsteri și citește cât mai multe despre ei. Povestește-le despre specia de hamsteri pe care o vrei, și dă-le cât mai multe detalii. Desenează o cușcă, cu un hamster înăuntru, și arată-le-o părinților. Nu le spune că vrei un hamster pentru că este drăguț, ci pentru că vrei să înveți cum se crește un animal, pentru a avea experiență în viitor, când îți vei lua alt animal de companie.

Chiar dacă faci toate aceste lucruri, este posibil ca părinții tăi să nu-ți cumpere hamsterul. Dacă începi să plângi, părinții se vor gândi că nu ești destul de mare pentru a avea grijă de un hamster. Poartă-te frumos, ai încredere când vorbești și încearcă să nu fii prea stăruitor. Dacă unul din părinți este alergic la hamsteri, nu mai cere voie și celuilalt părinte. În acest caz va trebui să înțelegi și să renunți la ideea ta.

| ly01 explică (pentru Kiim):

Mda...mai am o pisica; 2 caini si o broasca testoasalaughing darma rog eu stau la casa si pisica cainii si broasca testoasa sta intr-un bazin....si hamsterul il tin in casa deci pisica nu poate sa se atinga de el big grin

| Kiim a răspuns (pentru ly01):

Atunci,dacă într-adevăr ţi-l doreşti, convinge-i. Dar să ai grijă de toate animalele în mod egal, aşa-i corect :*.

3 răspunsuri:
| SoJustMeAndU a răspuns:

Le promiti ca vei avea numai tu grija de el, le spui ca nu face mare mizerie, nu face zgomot, si mai poti baga si chestia cu :"vom avea o doza de amuzament in fiecare zi"