| ilinc a întrebat:

Hey! motanul meu are 7 saptamani. la ce varsta poate fi castrat?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
castrarea se face inainte ca masculul sa inceapa sa se manifeste sexual (marcarea teritoriului, mieunat dupa femele etc), varsta optima pentru castrare este 7-10 luni, cand motanul este matur din punct de vedere sexual dar si cand organismul sau este complet dezvoltat ( hormonii sexuali au si ei un rol important in dezvoltarea organismului astfel incat, daca sterilizarea se face prea devreme, animalul risca sa nu se dezvolte complet).

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cu el la veterinar.
Pa, pa.

| Kriss96 a răspuns:

Nu-i asculta pe ceilalti. Eu am motanul castrat si am avut si femela castrata. Varsta minima este de 7 luni. Nu inventez eu, ci asa mi s-a spus la veterinar. Eu la 7 luni jumate l-am dus la castrat. Daca era prea mic mi-ar fi spus medicul veterinar.

| Vanqu1sh a răspuns:

Cel mai bine este sa astepti un an, pana se maturizeaza complet, daca il castrezi mai devreme risca sa nu se dezvolte cum trebuie, hormonii sexuali au si ei un rol in dezvoltarea organismului.

| umbra09 a răspuns:

Pe la 1 an jumate

| RazvanGRS a răspuns:

Oricand nu conteaza varsta, dar eu nu recomand

| ILoveRudolf a răspuns (pentru RazvanGRS):

Ba chiar conteaza varsta. NU poti sa-l castrezi la 7 saptamani!

| Anonimous1 a răspuns:

Cand se maturizeaza, dar nu-i face asta, gandeste-te putin la el in ce stare va fi laughing.

| LaLaura a răspuns (pentru Anonimous1):

Ce stare va fi daca e castrat? e mult mai bine decat sa planga dupa femele, sa incerce sa fuga de acasa, sa nu mai manance, sau sa isi mercheze teritoriu peste tot cu urina care miroase foarte urat. Animalele spre deosebire de oameni nu am conceptii despre castrare, nu se simt mai putin masculi fara "oute".

| Kriss96 a răspuns (pentru Anonimous1):

Se vede ce fel de persoana esti dupa raspunsul tau dat ori din prostie ori la misto. Nu ma pot decide. Poate ma lamuresti tu?
Animalele nu gandesc precum oamenii. Ei au instincte si instinctul lor e sa fuga dupa femele, sa le lase gestante si sa umple toata casa de pipi care e altfel in perioada caldurilor si miroase foarte urat.
Asa ca ori il imperechezi (ceea ce nu e floare la ureche incultule) ori il lasi sa se chinuie in calduri si crede-ma ca SUFERA groaznic. Mai bine nu mai raspunde daca te-ai nascut ieri.