| Luizaaa a întrebat:

Hey!
Nu știu ce să fac! Am o pereche de nimfe mascul și femelă, iar femela tocmai a făcut un ou.Nu știu dacă oul este fecundat sau nu. Cuib nu am și acum amândoi plimba oul prin cușcă. Nu știu ce să fac, ce pot sa-i pun in loc de cuib? Oul poate fi fecundat? Ajutati-ma va rog!

Răspuns Apreciat de Editori
| untu a răspuns:

Http://casa.acasa.ro/......-8419.html http://www.animale.ro/articole/ingrijirea-puilor-la-papagalii-nimfa Improvizeaza un cuib facut din cutia de conserva mare si pune paiele uscate sau carpe uscate si curate si pune-l undeva mai sus! Va pune acolo oul si se apuca de clocit! ( trebuie sa mai depuna vreo 3-4 oua) Dupa 3 saptamani (21 de zile) va iesi puii, daca trece mai mult 3-4 zile nu au iesit nici un pui, inseamna ca oul nu a fost fecundat! P.S: Sa nu atingi oul, mama va pune singura oul in cuib!