| Goddessss a întrebat:

Hey salut!
Ce rasa de câine mi-ati recomanda?
Vreau un câine de talie mijlocie.
Mersi

17 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Eu avand 2 yorkshire t si un metis, iti recomand rasa asta, e jucausa si plina de iubire.

| Vikaa a răspuns:

Nu ai mentionat urmatoarele lucruri;
-cute/bloc
-cat de activ/a esti tu
Daca esti o persoana activa si esti energic iti recomand Dalmatian/labrador/golden retriever.
Daca esti o persoana mai lenesa iti recomand Bulldog American,Cocker Spaniel,Cavalier King Spaniel.
Poti cauta toate rasele de caini pe google si citesti despre fiecare comportament,aptitudini,abilitati, cat de buni sunt ca si animale de companie, trebuie luati in calcul toti factorii. Daca crezi ca nu poti avea o anume rasa, poti lua un maidanez, unu de rasa daca nu il cumperi de la crescator iti poate veni la pachet cu bolile genetice specifice rasei, maidanezul e cel mai sanatos.

| Goddessss explică (pentru Vikaa):

Trăiesc la bloc, am casa la bunici si sunt o persoana destul de activa.

| Skizzi a răspuns:

Părerea mea e sa adopti...chiar dacă iei un câine de pe stradă și îl îngrijești, acel câine o sa îți arate recunoaștere și iubire toată viața lui. Pentru că nu prea a avut parte. Hai sa încurajăm și partea asta happy. (Membru al unei familii cu canisa de 24 de câini nordici-malamut de Alaska+câine de Groenlanda; 9 câini adoptați de pe stradă în 12 ani; @LonelyStoneKenel)

| Goddessss explică (pentru Skizzi):

Frumos. Eu am pisici adoptate, dar nu câine.

| anotherwoman a răspuns (pentru Skizzi):

Subscriu. Eu am adoptat motanul pe care-l am acum cand avea 7 luni, m-am gandit ca fiind mare n-o sa-l ia nimeni. A fost cea mai bună decizie, este extrem de iubitor, cuminte. Toate animalele pe care le am avut pana acum au fost cumpărate si " arogante".
Cand le arat prietenilor sau colegilor clipuri cu el, imi zic ca ma invidiază, ca n-au vazut o pisica atat de iubitoare. Sunt convinsă ca se aplica si la caini.

| xPeyser a răspuns:

Buna
Poti sa iei un Golden Retriever care nu e neaparat mediu dar e foarte cute cand e pui.
Dacă vrei ceva mic potrivit pentru apartament poti lua un Poodle Pitic. Dacă vrei ceva mic, drăguț și pufos poti lua un Pomeranian. Yorkshire Terrier este o alegere buna dar din experienta mea, e cam gălăgios. Poti lua un Pug daca iti place. Dacă vrei ceva pufos dar mare poti lua Samoyed (unul din câinii mei preferati). Beagle este tot un caine destul de popular. Un caine mic și cu mult păr este Shih Tzu.
Totul depinde de preferintele tale.
Ti am dat câteva exemple de rase care, pentru mine sunt nemaipomenit de drăguți.

| Goddessss explică (pentru xPeyser):

O părere despre Husky, daca cunoști?

| Vikaa a răspuns (pentru Goddessss):

Husky sunt foarte destructivi si prea plini de energie,nu suporta compania altor animale, decat a unora care is din rasa lui. Distrug tot ce le iese prin cale si le cade extrem de multa blana, sunt galagiosi mai tot timpul, indiferent daca e cu motiv sau nu, pot fi agresivi uneori daca ii bazai prea tare cu mangaieturile

| anotherwoman a răspuns (pentru Vikaa):

Partial fals. Conteaza cum ii crești, daca nu ii iei ca si caine de paza si nu ii inveti cu muscatul sunt niste caini normali. Ca si pitbull-ul, eu am vazut mii de altfel de caini care erau ca niste panselute. Referitor la husky, eu am avut timp de 6 ani, a intrat chiar un om beat in curte si nu a facut nimic, si-a vazut de treaba ei pentru ca am observat eu ca se teams de betivi cand mai treceam pe strada pe langa unii. Toti cainii sunt destructivi pana la varsta de un an, asa sunt puii( cum copiii mazgalesc peretii, asa si cainii rod). Da, lasa blana, multa rau, periatul zilnic e obligatoriu. Corect si partea cu acceptarea celor din rasa lor ( csf, sunt selectivi). Recomand caine doar pensionarilor sau celor care lucreaza de acasa si stau la curte. De ce se bucura cand ne vad chiar si dupa ce ducem gunoiul de parca am plecat un an? Pentru ca ei am impresia ca ii părăsim. Câinele nu e pentru oricine, husky nici atat. Trebuie alergat zilnic o oră, are nevoie de atentie altfel e depresiv. Husky sunt predispuși la boli, a mea la 3 ani s-a îmbolnăvit de epilepsie desi am investit multi bani in mancare, plimbare, vitamine, ce sa mai, era un caine privilegiat. Sa ai caine inseamna sa ai mereu bani departe pentru veterinar, eu asta am invatat-o pe pielea mea cand m-a costat RMN-ul 950 de lei. Mai bine o pisica, doarme 16 ore pe zi, nu sufera de atentie si tot un suflet e si ea prin casa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vikaa):

Mîngîieturile? De unde ai scos acest cuvînt

| Vikaa a răspuns (pentru anotherwoman):

Măi,eu stiu pe cineva cu 2 husky,ambii is la fel de agresivi, nu au fost educati pentru paza sau ceva, asa erau ei de pui, multi i-am auzit plangandu-se ca is agresivi, atat cu ei cat si cu strainii.

| Vikaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Așa spunem noi in Moldova.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vikaa):

Nu stiam, ce varsta ai? Multumesc

| Vikaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

18 happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vikaa):

Fetele din moldova sunt superbe.

| ionpopa57 a răspuns:

Ciobanesc german