| NushCeSaFac a întrebat:

Hey! Tocmai mi-am luat ieri un pui de Golden Retriever de 6 saptamani, la ora 8 seara. L-am tinut in masina pana acasa, nu a inceput sa planga dar a vomitat putin pe mine (probabil de la zdruncinaturile masinii).
I-am luat de la magazin niste bobite uscate Pedigree si pasta de carne pentru pui Pedigree dar nu mananca decat pasta de carne, dupa care este innebunit. Momentan l-am tinut o noapte pe terasa (acoperita), intr-un patuț improvizat, dar din seara asta o sa il tinem in casa. Ce mi-ati putea recomanda sa ii dau de mancare? Am vazut pe net recomandarea unui veterinar, care ar fi Royal Canin Maxi Starter si Royal Canin Maxi Mousse. Altceva, a facut diaree de cateva ori. Dc credeti? Ar trebui sa ma ingrijoreze? Ce ar trebui sa fac ca sa nu mai faca diaree?
Totusi, nu e inhibat deloc, se joaca, alearga, roade lucruri, sare, desi e putin speriat de sunetele de avioane (stau in apropierea aeroportului Baneasa). Persoana de la care l-am luat a zis ca e deparazitat de 2 ori si ne-a dat carnetul de sanatate. Cand trebuie sa ii facem primul vaccin? La ce varsta? La ce varsta si in ce conditii ar trebui sa ii fac prima baie? Avand in vedere ca stau in sectorul 1, imi puteti recomanda un veterinar bun din zona? Va rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cainele se ia de la mamica lui DUPA 8 saptamani, nu 6.
Este ilegal sa vinzi un caine sau sa-l instrainezi cand este atat de mic, pentru ca nu a supt destul lapte de la mama lui, nu stie inca sa se hraneasca cum trebuie si are sanse mari sa moara.

| NushCeSaFac explică (pentru Violleta2022):

In ultimele ore chiar s-a hranit bine. Am observat ca bobitele cumparate sunt pentru caini putin mai mari si ca la instructiuni scrie ca, pentru catei mai mici pot fi inmuiate in apa. Am facut asta si a mancat tot. Ii plac bobitele dar totusi prefera pasta de carne. Am fost pana la veterinar fara catel, si ne-a dat exact bobite Royal Canin Maxi Starter si mi-a spus cum sa il hranesc. Dupa-amiaza o sa merg cu el ca sa il deparazitam inca o data si sa ne spuna cand sa il vaccinam. Acum are scaunul mai tare, desi tot pasta. Nu a mai vomitat, a fost foarte activ dupa ce s-a trezit, dar acum doarme mult.

| mihai69 a răspuns:

Era un cabinet veterinar (nu știu cât de bun) în blocul de lângă (fosta clădire) A1. Mai e un cabinet bun dincolo de pod, pe partea cu hotelul Cristal, puțin mai înainte de acesta, și altul chiar ok chiar lângă stația de metrou A. Vlaicu.
Pe Dorobanți e o clinică mare, dotată (au chiar și spital).
Cățelului, având în vedere că e încă mic, ai putea să-i dai și o masă pe zi din griș sau orez cu lapte (făcute ceva mai gros).
Ulterior, e bine să-l treci pe hrană gătită (orez cu carne de pui sau vită, cu legume). E cel mai sănătos.
Acum, mai poți să-i dai din când în când brânză dulce de vaci cu un ou fiert.