| AnonimKidd a întrebat:

Am și eu o problema cu un peruș. Deci totul a început când o vecina avea 2 peruși și știa ca are mascul și femela. Si s-au dovedit a fi ambele femele și aia mai rea și mai sălbatică(Gălușcă) o bătea pe cea blândă (Sophy). Si eu i-am zis ca ar fi cineva interesat sa o ia (varul meu care își dorea mult un papagal) și i-a dat-o. Eu aveam o cușcă mai veche și i-am dat și cușcă. Acum in vacanta de iarna a trebuit sa o țin și pe sophy(deoarece vecina a plecat la munte) și pe Gălușcă (fiindcă verișorii mei au plecat la tara), deci va dati seama ca aveam 3 papagali (cu al meu). Eu am un mascul Momo care e înnebunit sa se uite în oglinda, dar cu toate astea e blând, îl iau pe deget, îl pup fața de celelalte doua nebune. Si m-am gândit eu asa sa alătur cușcă lui Momo de cea a lui Gălușcă și sa las ușile deschise. Si în fine au intrat unul în cușcă celuilalt s-au împrietenit se pupa, se mai bat. Chestia e ca varul meu mi-a zis ca nu o mai vrea pe Gălușcă și nici vecina, iar eu nu puteam sa o dau afara pe geam, ca mi-e mila de ea. Si niciodată nu as face asta : sa dau afara un suflet nevinovat. sad Chestia e ca eu nu o vreau fiindcă îl vreau doar pe Momo, nu vreau sa se sălbaticeasca. Si nu știu cum s-o dresez și pe ea. Si cred ca s-au cam atât așat unul de celalalt și as vrea sa o dau mai repede. Si ma enervează ca nici măcar nu e problema mea. Era problema lor și uite cum o țin eu straight face. Deci întrebarea e : ce sa fac sa o domesticesc? Să-i tai aripile (nu eu, o persoana care se pricepe)? Sau ce sa fac? Are peste un an...

1 răspuns:
| KwonJiyongParkJimin a răspuns:

Acorda-i mai multa atentie! pune-ti manusi in maini, ia-o din cusca si joaca-te cu ea.Fa asta cat de des se poate. Joaca-te mai tot timpul cu ea. Scoate-o din cusca si vorbeste-i frumos. Alint-o! Bunicul meu avea la fel ca tine, o papagalita foooarte salbatica si tot jucandu-se cu ea, a imblanzit-o! Bafta!