| mamsi a întrebat:

Hey TPU
Am o mare urgenta... vreau un caine pug si nu stiu cum sa il conving pe tata si cum pot sa ii arat ca sunt in stare sa am grija si sunt responsabila
El nu isi doreste un caine in casa,, ce avantaje i as putea da pentru a fi de acord. Si mai am intrebarea : Daca plec la mare de exemplu ce as putea face cu cainele?
Am nevoie de raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Pai tatal tau are in mare parte o opinie fondata. E destul de greu sa cresti un caine in casa(apartament). Gandeste-te ca trebuie sa il scoti afara de cateva ori pe zi, cand are el nevoie, nu cand ai tu chef.Asta poate insemna si la 6 dimineata, fie iarna, fie vara.
Trebuie sa ai destula grija de el, sa ii dai atentie zilnic pentru ca practic tu esti tot ce are el. Apoi, sa stii ca pug-ul e frumos dar e un caine destul de sensibil. Raceste usor, are probleme de respiratie, alergii. Iti spun din experienta, cu un buldog francez.
Daca pleci la mare...pai il lasi in grija unui prieten, ceva.Ce altceva poti face?
Acum daca tu iti doresti foarte mult, si daca esti 100% constienta ca poti sa iti indeplinesti toate atributiile fata de el ai putea sa inceci sa il convingi.Cum? Dovedeste- i ca esti responsabila, de cuvant, ca se poate baza pe tine ca vei avea grija de animalut. Dovedeste-i prin alte actiuni pe care trebuie sa le indeplinesti zi de zi. De exemplu:daca ii spui '' fac curat la ora 3 ''...pai sa o si faci. Sa prinda incredere. Poate il convingi laughing

| mamsi explică (pentru Simonasimona1992):

Mersi pentru amanunte si pentru ajutorul acordat. si da. cred ca sunt in stare sa fiu un stapan bun pentru catel happy

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu-ţi băga belea în casă. Câinelui îi stă bine afară, în curte. Dacă nu ai curte, renunţă la idee. Părerea mea.

| mamsi explică (pentru sabin89):

M-am gandit la al tine in curte dar nu rezista in curte la temperaturi foarte scazute sau foarte mari. moare si dupa e pacat de sufletelul ala mic. parerea mea.

| alexandruanghel a răspuns:

Trebuie sa ai grija de el ca de ochii tai din cap, cainele trebuie sa vina cu tine daca lipsesti mai mult de 12h, avantaje nu prea sunt doar frumusetea si dragalasenia lui. dezavantaje mai sunt. mananca chestii gen pantofi, face prostii.

| Anonima590 a răspuns:

Daca îți dorești un câine, e multa responsabilitate, chiar ft multă, așa am fost și eu, mama mea nu își dorea un cățel dar m.am rugat prea mult de ei, chiar am și plâns, dar intr.un sfârșit mi.au luat un câine.Dar te asigur că e ft greu sa ai un câine, trebuie sa ii dai sa mănânce sa îl scoți afară...etc

| mamsi explică:

Ai grija pe cine faci prost. vezi vezi